Wiosenne emocje przy Łukasiewicza 34 – Wigry Suwałki

Ostatnią drużyną, która – w sezonie 2015/2016 – przyjedzie do Płocka będą Wigry Suwałki. Zespół z polskiego bieguna zimna na Mazowsze zawita w niedzielę, 29 maja, by o godzinie 15.00 zmierzyć się z Nafciarzami w meczu 33. kolejki I ligi.

HISTORIA

Geneza powstania Wigier jest dość skomplikowana. W 1946 roku przy stacjonującym 57. Pułku Piechoty powstał klub WKS (Wojskowy Klub Sportowy) Suwałki. Nazwę „Wigry” klub przyjął w 1947 roku i pod tą nazwą występował do 1953 roku, gdy został rozwiązany. W kwietniu 1955 roku nazwę tą przejął inny klub działający w Suwałkach – Sparta. Był to klub istniejący zaledwie od kilku miesięcy i powstał z połączenia dwóch innych klubów założonych w 1948 roku: Spójni i Budowlanych – czytamy na oficjalnej stronie Wigier – wigrysuwalki.eu.

NAJWIĘKSZY SUKCES

Beniaminek z Suwałk w swoim debiutanckim sezonie w I lidze (2014/2015) uplasował się na 9. pozycji. Obecnie właśnie ten wyczyn uznaje się za największy sukces Wigier.

SEZON 2015/2016

Obecny sezon Wigry rozpoczęły na tyle dobrze, że po pięciu kolejkach znalazły się na szczycie I ligi. Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak długo, ponieważ w kolejnych tygodniach drużyna z Suwałk praktycznie przestała punktować, przez coraz bardziej osuwała się w tabeli aż… wylądowała w strefie spadkowej. 16. pozycja na półmetku z taką samą ilością punktów co znajdujące się wyżej MKS Kluczbork i Sandecja Nowy Sącz na pewno nie było szczytem oczekiwań i możliwości Wigier.

Mecz z Nafciarzami:
Wigry Suwałki 1-2 Wisła Płock
Łukasz Hanzel 22 – Damian Piotrowski 21, Arkadiusz Reca 38

WIOSNA

Również nie zaczęła się dla suwalczan dobrze. Pierwsze zwycięstwo przyszło w 25. serii gier, a do tego czasu Wigry były na dnie pierwszoligowej tabeli (nie licząc wycofanego Dolcanu Ząbki). Sytuacja poprawiła się dopiero po zmianie trenera. Litwina Donatasa Vencevičiusa zastąpił Dominik Nowak i drużyna zaczęła lepiej punktować. Robiła to na tyle dobrze, że przed meczem z Wisłą Płock, Wigry są na 11. miejscu, a do utrzymania brakuje im już naprawdę niewiele.

ZIMOWE TRANSFERY

Zimą Wigry opuściło siedmiu zawodników. Dwóch – Kamila Rozmusa i Dominica Szyszkę – wypożyczono odpowiednio do ŁKS-u Łódź i Broni Radom. Z trzema kolejnymi rozwiązano kontrakty [Robert Błąkała (Nadwiślan Góra), Robert Hirsz (Legionovia Legionowo), Piotr Ruszkul (Tęcza Biskupiec)] i nikt w klubie nie będzie po nich płakał. Co innego w przypadku pozostałej dwójki. Stratę Łukaszów Monety i Hanzela, którzy przenieśli się do Ruchu Chorzów, klub z Suwałk już odczuł, a i ze znalezieniem zastępców nie było łatwo.

Do kadry pierwszego zespołu dołączyli natomiast Bartosz Widejko (powrót po kontuzji), Kamil Zapolnik (powrót z wypożyczenia do Olimpii Zambrów), Hiszpan Omar Santana (Celta Vigo B – Hiszpania), Chorwat Marko Brtan (NK Lučko – Chorwacja), 18-letni pomocnik Legii II Warszawa – Miłosz Kozak oraz dwaj zawodnicy wypożyczeni z Jagiellonii Białystok: słowacki stoper Martin Baran i zdecydowanie największa bomba transferowa Damian Kądzior, który jesienią był wyróżniającą się postacią Dolcanu Ząbki.

SPARINGI

Olimpia Zambrów 1-0 Wigry Suwałki
Wojciech Dziemidowicz 36
Jagiellonia Białystok 1-2 Wigry Suwałki
Martin Baran 39 – Kamil Zapolnik 55, Damian Gąska 88
Lech Poznań 3-1 Wigry Suwałki
Dariusz Formella 6, Maciej Gajos 51, Tomasz Kędziora 68 (k) – Aleksandar Atanacković 61
Bytovia Bytów 2-2 Wigry Suwałki
Łukasz Wróbel 47 (k), Charles Nwaogu 75 – Dawit Makaradze 24 (k), Kamil Adamek 90
Chojniczanka Chojnice 2-1 Wigry Suwałki
Bartłomiej Niedziela 63, Paweł Zawistowski 85 – Damian Gąska 81
Stumbras Kowno 0-0 Wigry Suwałki
Žalgiris Wilno 1-1 Wigry Suwałki
Daniel Romanovskij 72 – Omar Santana 68
Wigry Suwałki 2-0 Atlantas Kłajpeda
Marko Brtan 5, Kamil Zapolnik 39
Wigry Suwałki 0-0 Pjunik Erewan
Polonia Warszawa 0-0 Wigry Suwałki
Wigry Suwałki 1-2 FK Krasnodar-2
Bramka dla Wigier: Marko Brtan

11 meczów: 2 zwycięstwa, 5 remisów, 4 porażki. Bramki: 10:12.

GWIAZDA

Po odejściu Monety i Hanzela trudno było wskazać jakąkolwiek inną wyróżniającą się postać. Postawię więc Damiana Kądziora, który na Suwalszczyźnie spisuje się równie dobrze, co wcześniej na Mazowszu, w barwach Dolcanu Ząbki.

MECZE PRZY Ł34

Nie tylko przy Ł34, ale w całej historii spotkań z Wigrami, Nafciarze nie ponieśli jeszcze porażki. Dlatego też po każdym meczu płoccy kibice mogli być zadowoleni. 2 zwycięstwa (2-1, 1-0) i jeden remis 1-1 to rezultaty spotkań pomiędzy tymi drużynami.

KARNETY I BILETY

Aby obejrzeć ostatni wiosenny mecz przy Ł34, najlepiej zaopatrzyć się w bilet w przedsprzedaży. Szczegółowe informacje dotyczące zakupu wejściówki w ten sposób znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Wisła Płock / Wigry Suwałki / 90minut.pl / www.hppn.pl
Fot. Wisła Płock