BHT Auto Forum Petra Płock piątym zespołem EBT 2016

BHT Auto Forum Petra Płock zajęła piąte miejsce w European Beach Handall Tour 2016 w greckich Salonikach. Płoccy szczypiorniści plażowi poprawili tym samym swój zeszłoroczny wynik, gdy zawody z cyklu EBT ukończyli na ósmej pozycji.

Petra do Grecji udała się w najsilniejszym możliwym składzie. Z powodu kontuzji nie mógł wystąpić jedynie Kacper Adamski, a w rolę menedżera wcielił się Artur Niesłuchowski (w bramce zastąpił go młody bramkarz Tomasz Wiśniewski). Zanim jednak płocczanie przystąpili do rozgrywek głównych, zagrali w poprzedzającym finałowe zmagania turnieju towarzyskim, w którym ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Według zawodników był to dobry test przed poważnym graniem.

Mieliśmy okazję zmierzyć się z bardzo wymagającymi przeciwnikami, co pozwoliło nam zdobyć cenne doświadczenie i dobrze wdrożyć się w sezon – mówi Patryk Orędowicz. – Dwa razy zagraliśmy z naszym grupowym rywalem, zdobywcą Champions Cup na wyspach kanaryjskich, ekipą BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji, a także mogliśmy sprawdzić się z drużyną gospodarzy K.A.S. Kilkis, w której skład wchodzili obecni Mistrzowie Świata w plażówkę, Brazylijczycy. Na tle tak doświadczonych i klasowych rywali mogliśmy odpowiednio przygotować się do najważniejszych pojedynków – podsumowuje Orędowicz.

Do rywalizacji w głównym turnieju przystąpiło 10 najwyżej sklasyfikowanych zespołów w 2015 roku w rankingu EHF. I tak wśród nich znalazły się ekipy między innymi z Rosji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. W fazie grupowej rywalami płocczan były: BHC 2areg (Serbia), Detono Zagreb (Chorwacja), BHC SKKM-Ekaterinodar (Rosja) oraz BHC Sesvete (Chorwacja).

Pierwszy dzień zmagań Petra rozpoczęła przekonującym zwycięstwem nad serbskim BHC 2areg 2:0, ale później płocczanie mieli już mniej szczęścia i mimo rozegrania dobrych zawodów ulegli obrońcom tytułu, drużynie Detono Zagrzeb, które okazało się lepsze w serii shoot-outach.

Ta porażka z Detono na długo zostanie w naszych głowach. Podobnie jak w rozgrywkach Champions Cup mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie decydowały shoot-outy, w których pomyliliśmy się dwukrotnie i to przesądziło o naszej porażce. Niestety miało to swoje konsekwencje i skomplikowało nam drogę do półfinału – powiedział Patryk Orędowicz.

Po tej przegranej, aby znaleźć się w najlepszej czwórce, Petra potrzebowała wygranej z drużyną BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji. W deszczowej aurze lepsi okazali się jednak Rosjanie, którzy zwyciężyli 2:0. W awansie do półfinału nie pomogło nawet zwycięstwo (2:1) z ostatnim grupowym rywalem, chorwackim Sesvete, choć zaważył o tym niekorzystny układ w tabeli.

Na nasze nieszczęście Detono Zagrzeb pokonało Ekaterinodar. To spowodowało, że zarówno Rosjanie, jak i my oraz Sesvete mieliśmy po cztery punkty, a w bezpośrednim pojedynku lepsi byli zawodnicy ze wschodu i to oni cieszyli się z awansu do półfinału – wyjaśniał sytuację Michał Kwiatkowski.

Udział w greckim turnieju płocczanie zakończyli z kolei pewną wygraną (2:0) w meczu o 5. miejsce z portugalskim V.Gaw ‐ Café Rossio. – Mimo małego niedosytu turniej zaliczamy do udanych. Najważniejsze dla nas jest to, że ciągle odnotowujemy progres. W tegorocznym turnieju poprawiliśmy wynik z poprzedniego sezonu, gdzie na Węgrzech zajęliśmy 8. miejsce. Cały czas zbieramy cenne doświadczenie na międzynarodowej arenie i uczymy się nowych schematów gry. Nasza forma rośnie i teraz skupiamy się na turniejach Mistrzostw Polski – podsumowywał Kwiatkowski.

Mistrzowie Polski udali się do Grecji dzięki wsparciu sponsora tytularnego, firmy Auto Forum -autoryzowanego dealera Volkswagena, Mercedesa, Skody i Hyundaia – firmy Solumus, Kicpak i Urzędu Miasta Płocka.

Skład BHT Auto Forum Petry Płock na finałach EBT 2016:
Adrian Fiodor, Tomasz Wiśniewski, Filip Koper, Konrad Koper, Patryk Orędowicz, Marcin Miedziński, Łukasz Niedzielak, Bartosz Wojdak, Miłosz Rupp, Jarosław Suski, Jakub Moryń, Michał Kwiatkowski.

Warto jeszcze wspomnieć, że podczas gdy seniorzy Petry walczyli o jak najlepsze wyniki w turnieju EBT w Grecji, trzy młode zespoły BHT Auto Forum Petry Płock, które powstały we współpracy z SPR i SKF Wisłą Płock, brały udział w Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Szczecinie. Wydaje się, że płocczanie nie mają co martwić się o swoją przyszłość, bo dwie z trzech ekip wróciły do Płocka ze złotymi medalami (roczniki 1997 – juniorzy oraz 2000 – juniorzy młodsi). Trzeci zespół, BHT Auto Forum Petra Płock 98’, musiał zadowolić się srebrnym medalem, ponieważ w finale uznał wyższość… swoich starszych kolegów z BHT Auto Forum Petry Płock 97’.

Fot. Paweł Jakubowski