Weekend w Płocku zapowiada się radośnie, barwnie i gwarnie. Piknik Europejski po raz 24.

Piknik Europejski jest dorocznym świętem mieszkańców Płocka oraz jego miast partnerskich. W tym roku odbędzie się już po raz dwudziesty czwarty.

– Wydarzenie służy popularyzacji idei integracji europejskiej wśród płocczan. Termin wydarzenia związany jest z datą 9 maja, tj. Dniem Europy – podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. W tym roku impreza potrwa od piątku 12 maja do niedzieli – 14 maja. Do Płocka przyjedzie jedenaście zagranicznych delegacji z: Darmstadt (Niemcy), Żytomierza (Ukraina), Fort Wayne (USA), Bielc (Mołdawia), Możejek (Litwa), Auxerre (Francja), Plewen (Bułgaria), Rustawi (Gruzja), Bayanzurkh (Mongolia), Veszprem (Węgry), Sines (Portugalia).

Pierwszym punktem programu tegorocznej edycji wydarzenia będzie debata na temat funkcjonowanie instytucji kultury w kryzysie (COVID, wojna, problemy finansowe), która odbędzie się w piątek 12 maja w Płockiej Galerii Sztuki.

W sobotę impreza rozpocznie się o godz. 14:00. Na Starym Rynku przedszkolaki i uczniowie płockich szkół zaprezentują kulturę wybranych krajów – podczas występów na scenie oraz na przygotowanych przez siebie stoiskach. Od godz. 14:00 do godz. 18.30 na placu przed ratuszem będą też zorganizowane gry, zabawy, animacje i konkursy plastyczne. Oficjalne powitanie gości na scenie odbędzie się o godz. 17:30, a wcześniej „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej, wykona chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. O godz. 19:00 rozpocznie się koncert Małgorzaty Ostrowskiej.

Jak zwykle, będą też wydarzenia towarzyszące: Bieg Europejski, wernisaż wystawy w Domu Darmstadt, koncerty w ramach imprez: MajUnia i Rock Tower. W sobotę 13 maja zapraszamy także na Noc Muzeów.

 

Źródło: UMP.
Fot. Archiwum Dziennik Płocki.