– To jest przykład, że partie demokratyczne potrafią się porozumiewać i tworzyć jedność wokół spraw zasadniczych – mówił przed Centrum Onkologii Waldemar Pawlak, kandydat na Senatora RP z Paktu Senackiego. Polityk nawiązał tym do ścisłej współpracy przy budowie placówki samorządu województwa mazowieckiego, któremu szefuje Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe) z samorządem Płocka, gdzie prezydentem jest Andrzej Nowakowski (Platforma Obywatelska).
We wtorek, 10 października, przed Centrum Onkologii, które powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku odbyła się konferencja prasowa, na której spotkali się liderzy list partii demokratycznych okręgu płocko-ciechanowskiego, aby zadeklarować swoje poparcie wobec kandydata do senatu Waldemara Pawlaka (Polskie Stronnictwo Ludowe). Opozycja bowiem, podobnie tak jak w wyborach w 2019 r., zawarła tzw. pakt senacki, czyli w jednym okręgu wystawiają jednego kandydata.
Pracując nad paktem senackim, przygotowaliśmy kandydatów najlepszych po to, aby w senacie w tej kadencji, tak jak w poprzedniej, była realizowana prawdziwa debata parlamentarna. Aby demokracja gościła w senacie, tak jak dotychczas. Czego nie można było powiedzieć o sejmie – rozpoczął Piotr Zgorzelski, który jako “jedynka” staruje do sejmu z Trzeciej Drogi – lista nr 2.
– Dzisiaj zabiegamy o to, aby Waldemar Pawlak został senatorem RP, aby wraz z nami, którzy będą tworzyć większość w sejmie – co do tego nie mam wątpliwości – po pierwsze przywrócić ład konstytucyjny, po drugie szacunek dla polskiego samorządu, po trzecie przywrócić poprawne relacje z Unią Europejską – wymieniał polityk. Zapewnił, że razem są w stanie zrealizować te założenia.
– Tak jak łączy nas troska o zdrowie, tak łączy nas walka o demokratyczną, wolną Polskę, w której jest miejsce dla każdego. Taki jest Pakt Senacki i taka jest dziś zjednoczona opozycja – mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz (“jedynka” Nowej Lewicy – lista nr 3.). – Jestem głęboko przekonana, że w poniedziałek obudzimy się w wolnej, demokratycznej Polsce – zaznaczyła Piechna-Więckiewicz. – Bardzo proszę o oddanie głosu na Waldemara Pawlaka – podkreśliła.
To są najważniejsze wybory po 1989 roku. Decydują się losy Polski. Możemy mieć Polskę otwartą, nowoczesną dla każdego i możemy mieć Polskę, która wyklucza swoich obywateli i obywatelki, szczególnie kobiety – zaznaczyła polityk. I zaapelowała: – dlatego drogie panie, bierzemy długopisy i idziemy głosować na opozycję demokratyczną. Proszę o to w imieniu swoich córek, naszych córek, naszych wnuczek, przyszłych pokoleń, abyśmy odbili tę władzę, żebyśmy pokazali, że Polska może być wielkim, wspaniałym krajem.
– Północne Mazowsze potrzebuje dobrych reprezentantów i w sejmie i w senacie. Dlatego z pełną odpowiedzialnością i z pełnym zaangażowaniem zachęcam wszystkich wyborców z Płocka i przyległych powiatów do oddania głosu na Waldemara Pawlaka – wyraził swoje poparcie Marcin Kierwiński (“jedynka” Koalicji Obywatelskiej – lista nr 6.).
Poseł zaznaczył, że Centrum Onkologii mogło powstać dzięki zaangażowaniu samorządu. – Dlaczego? – dopytywał. – Dlatego, że samorząd jest odpowiedzialny, że wie, że inwestycje w zdrowie, to inwestycja w bezpieczeństwo Polaków – odpowiadał. – Ale zobaczcie, że ani złotówka z rządowych pieniędzy nie została na to przeznaczona. Dlaczego? Dlatego, że parlamentarzyści partii rządzącej nie walczyli o te pieniądze dla Płocka. Nie walczyli o to, aby mieszkańcom Płocka pomóc – podkreślił Kierwiński.
Poseł Koalicji Obywatelskiej przypomniał zapowiedzi Łukasza Szumowskiego [ w 2019 r. “jedynka” z okręgu płocko-ciechanowskiego z list Prawa i Sprawiedliwości] sprzed czterech lat. – Jak mówił, jak to Płock będzie wspierany przez opcję rządzącą i co i nic, dokładnie zero. Pełne kłamstwo – podkreślił. – Każdy mieszkaniec Płocka i północnego Mazowsza, musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce dalej, aby parlamentarzyści partii rządzącej nie wspierali tego typu inwestycji, czy aby byli aktywni.
– Jestem przekonany, że pan premier Waldemar Pawlak, w takiej sytuacji nie będzie miał żadnych wątpliwości, zresztą wielokrotnie to udowadniał i pokazywał, że dla swoich wyborców, dla swojej małej ojczyzny i dla Polski, jest w stanie podejmować najważniejsze wyzwania – tłumaczył Kierwiński. – Dlatego z pełną odpowiedzialnością zachęcam wszystkich – oddajcie głos w wyborach senackich na Waldemara Pawlaka, bo to człowiek, który potrafi dbać o głosy swoich wyborców.
W Pakcie Senackim postawiliśmy na najlepszych kandydatów, na ludzi sprawdzonych, na ludzi którzy będą potrafili walczyć o rzeczy najważniejsze. Ta pieczątka paktu senackiego, to pieczątka wszystkich partii opozycyjnych. Dlatego już w najbliższą niedzielę, zachęcamy wszystkich, aby pójść do urn wyborczych, aby oddać głos na partie demokratyczne. Tutaj w Płocku na Waldemara Pawlaka – zachęcał poseł Koalicji Obywatelskiej.
– Kandydując do senatu, czuję się zobowiązany reprezentować partie demokratyczne, które łączy głębokie, patriotyczne zaangażowanie. Patriotyzm, który łączy Polaków, który buduje pokój, buduje porozumienie – mówił Waldemar Pawlak.
– Dziś się spotykamy w miejscu, które jest przykładem troski tzn. dostępność ochrony zdrowia. To jest piękny przykład gdzie dla zachodniego Mazowsza możliwość szybkiej diagnozy i skutecznego leczenia nowotworów będzie dużo łatwiejsza dzięki inicjatywie samorządu. To jest przykład, który pokazuje, że ta, tak ważna dostępność do leczenia dla mieszkańców naszego kraju stanowi uciążliwy problem, bo szybka diagnoza, podjęcie leczenia, często w przypadku nowotworów jest rzeczą bezcenną. To jest też przykład, że partie demokratyczne, potrafią się porozumiewać i tworzyć jedność wokół spraw zasadniczych – wymieniał kandydat do senatu.
Liczę na to, że wspólnie będziemy tworzyć Polskę, która nie wyklucza nikogo. Polskę, która będzie dawała szansę na dynamiczny rozwój, że będziemy mogli skutecznie wykorzystać środki europejskie, bo to jest karygodne, że takie zasoby są marnowane w sytuacji, kiedy Polska mogłaby się dynamicznie rozwijać – kontynuował polityk.
Waldemar Pawlak wspomniał o spotkaniu, które odbył w Amerykańskiej Izbie Gospodarczej z firmami technologicznymi. – Nie mogą tam pojąć, jak rząd Polski marnuje takie szanse, teraz kiedy następuje pewnego rodzaju zmiana geopolityczna, Polska mogłaby być wielkim obszarem centrum rozwoju gospodarczego dla Europy – zaznaczył. – A tymczasem środki europejskie są marnowane.
Przypomnijmy. Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października, lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00.
Polki i Polacy w wyborach do senatu wybiorą 100 przedstawicieli. Okręg nr 38 obejmuje: Płock, powiat płocki, gostyniński, sierpecki, sochaczewski i żyrardowski.