W placówce przy ul. Mościckiego 6 w Płocku zamieszka czternaścioro dzieci. To będzie ich nowy dom

– Taki małe placówki bardzo dobrze sprawdzają się i funkcjonują. Wychowawcy i dzieci tworzą swego rodzaju rodziny. Wspólnie przygotowują posiłki, spędzają czas w warunkach domowych. To bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci – mówi Agnieszka Turkowska dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego przy ul. Mościckiego 6 w Płocku. Właśnie zakończył się remont i urządzanie placówki. Zamieszka w niej czternaścioro dzieci.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza pod adresem Mościckiego 6 zajmuje całe piętro budynku. – Znajduje się tam m.in. sześć pokoi dwuosobowych, dwa pokoje jednoosobowe z łazienkami, pokój z łazienką dla osób z niepełnosprawnościami. Jest także salon z aneksem kuchennym i jadalnią, pokój do nauki i wypoczynku, pokój gościnny służący do kontaktu z rodzinami, a także pokoje wychowawców, gabinet pielęgniarki i pomieszczenia gospodarcze – wymienia Małgorzata Palusińska, z biura prasowego ratusza.

Modernizacja obiektu trwała od lutego ubiegłego roku. W budynku całkowicie zmieniono układ pomieszczeń. Właściwie wszystko zrobiono od nowa – od posadzek, poprzez instalacje, aż po dach. – W specjalnie dobudowanym zewnętrznym szybie została zamontowana winda, dzięki której cały budynek stał się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zmienił się również teren wokół obiektu. Wybudowane zostały nowe pochylnie i parking, a także wyremontowano istniejące ogrodzenie – mówi Palusińska. Koszt inwestycji to ponad 2,9 mln zł.

– Dzięki dobrym warunkom i opiece troskliwych wychowawców, dzieci w trudnej sytuacji życiowej znajdą tu spokojną przystań i poczucie bezpieczeństwa – zaznacza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Warto nadmienić, że w budynku przy ul. Mościckiego 6 już wcześniej znajdowała się placówka dla dzieci pozbawionych opieki rodziców, ale przebywało w niej około 40 osób. Od kliku lat, dzięki działaniom władz miasta, funkcjonują w Płocku już tylko małe placówki opiekuńczo-wychowawcze, przeznaczone maksymalnie dla czternastu podopiecznych. Wiosną 2019 roku takie miejsce uruchomiono przy ul. Południowej, a jesienią 2020 roku przy Kalinowej.

Fot. UMP.