– To nasz hołd złożony wybitnej kobiecie, a także materialny wyraz dumy z naszych przodków. Jestem przekonany, że będzie inspirował kolejne pokolenia płocczan do poznawania historii naszego miasta – napisał prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski po uroczystości odsłonięcia pomnika Marceliny Rościszewskiej.
Rzeźba zasłużonej mieszkanki Płocka stanęła na ulicy Tumskiej naprzeciwko Młodzieżowego Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego. Zatem spacerując po najsłynniejszym deptaku w Płocka od dziś można “spotkać” Marcelinę Rościszewską w pięknym kapeluszu, leciutko wspartą o stoliczek.
Co bardzo ważne na uroczystość odsłonięcia pomnika do Płocka przyjechali krewni Marceliny Rościszewskiej. Jak dowiadujemy się z relacji “Gazety Wyborczej. Płock” obecne były jej wnuczki: Janina Rościszewszka-Krawczyk i Bożena Baborska, a także prawnukowie Magdalena Baborska-Narożny, Grzegorz Rościszewski oraz praprawnukowie: Tomasz Rościszewski, Marcelina Narożny i Lech Narożny.
Bliscy zasłużonej dla naszego miasta mieszkanki dziękowali komitetowi i mieszkańcom miasta za tę inicjatywę. – Od urodzenia mieszkam w Krakowie, ale jestem niezwykle dumny z tego, że mogę tutaj być. Płock tak mocno pokochał moją babcię. Zastanawiam się, co by powiedziała, stojąc na moim miejscu. Na pewno odczuwałaby wielkie wzruszenie i dumę z płocczan, którzy ją uhonorowali, a także z ich dokonań w czasie wojny – mówił Tomasz Rościszewski, cytowany przez Gazetę Wyborczą.
Uroczystość na deptaku poprzedziło widowisko, które w Muzeum Mazowieckim zaprezentowała młodzież, biorąca udział w warsztatach Mistrz i Uczeń, który organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku.
Fot. Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku.