Uroczystości patriotyczne w Płocku. 15, 17, 18 i 19 sierpnia. Co będzie się działo i gdzie?

Urząd Miasta Płocka zaprasza do udziału w uroczystościach patriotycznych z okazji Święta Wojska Polskiego, a w dniach 17-19 sierpnia z okazji 103. Rocznicy Obrony Płocka przed bolszewikami.

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

Uroczystości patriotyczne z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 9:30 od złożenie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego i przy pomniku Władysława Broniewskiego na pl. Obrońców Warszawy oraz przy kolumnie Zwycięskich Obrońców Płocka 1920 r. na pl. Narutowicza. W Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona msza św. W intencji Ojczyzny (godz. 10). Po zakończeniu liturgii zostaną złożone kwiaty na Bratniej Ziemi przy katedrze. O godz. 11:30 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczne przy Płycie Nieznanego Żołnierza, pl. Narutowicza.

103. Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku

– Obrona miasta przed bolszewikami to piękna karta w historii naszego grodu, za którą marszałek Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych, a wielu jego obrońców indywidualnymi odznaczeniami wojskowymi. Trzeba podkreślić, że w tych działaniach obronnych brali udział wszyscy mieszkańcy Płocka różnych wyznań i narodowości wspierając wojsko, żandarmerię i marynarzy Flotylli Wiślanej. Zapraszam do udziału w wydarzeniach z okazji 103. Rocznicy Obrony Płocka przed bolszewikami – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Obchody 103. rocznicy Obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku rozpocznie Capstrzyk harcerski o godz. 20 przy Bratniej Mogile przy ul. Targowej w czwartek 17 sierpnia. W piątek 18 sierpnia o godz. 16 odbędą się uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańska 25, gdzie zostaną złożone kwiaty i wieńce na grobach obrońców Płocka

Widowisko plenerowe – Rekonstrukcja Obrony Płocka 1920.

Główne uroczystości zaplanowano na sobotę 19 sierpnia. Na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej przy ul. Bielskiej 60 odbędzie się widowisko plenerowe Rekonstrukcja Obrony Płocka 1920.

Płocki ratusz zaprasza już od godz. 13:00 na piknik historyczny, podczas którego w muzeum plenerowym będą prezentowane dioramy historyczne i sprzęt wojskowy. W godz. 15 – 17 odbędą się pokazy historyczne: kawaleryjskie, artyleryjskie, pojazdów historycznych. Kulminacją pikniku historycznego będzie widowisko plenerowe Obrona Płocka 1920 w godz. 17:00–18:30.