Ukraińcy dwukrotnie lepsi od Wisły

W sparingowej rywalizacji dwóch uczestników Ligi Mistrzów górą byli mistrzowie Ukrainy. Wprawdzie były to jedynie gry kontrolne, ale ich wynik powinien dać płockim szkoleniowcom wiele do myślenia.

Na trenerskiej ławce nie było Manolo Cadenasa, którego tym razem zastępowali jego asystenci – Krzysztof Kisiel i Artur Góral. W protokole meczowym zaś zabrakło Michała Daszka, Mariusza Jurkiewicza, Kamila Syprzaka, Marcina Wicharego i Adama Wiśniewskiego. Cała szóstka przebywa w Katarze, gdzie trwają Mistrzostwa Świata.

Brak pięciu kadrowiczów to niemałe osłabienie, ale siódemka, w jakiej Wisła pojawiła się na placu gry, spokojnie powinna poradzić sobie z większością zespołów PGNiG Superligi. Podstawowym problemem w tym przypadku był jednak brak wartościowych zmienników na niektórych pozycjach. Jedynie w bramce i na prawym skrzydle szkoleniowcy mieli do dyspozycji po dwóch graczy występujących na co dzień w pierwszym zespole.

Stwierdzenie, że Wisła przegrała z powodu zbyt krótkiej ławki, byłoby jednak zbyt dużym i zdecydowanie nieuprawnionym uproszczeniem. Zabrakło przede wszystkim szczelnej defensywy, precyzji w wyprowadzaniu kontrataków, spokoju w konstruowaniu ataku pozycyjnego (szczególnie w sytuacji, gdy to wiślacy gonili wynik). Krótko mówiąc – większości tych elementów, które uważane są za handballowe abecadło. I bardzo dobrze. Dzięki temu bowiem trenerzy wiedzą, na czym przede wszystkim powinni skupić się w ostatniej fazie przygotowań do wznowienia rozgrywek PGNiG Superligi i Ligi Mistrzów.

Nie można przejść obojętnie obok debiutu w pierwszym zespole pięciu zawodników z drużyny rezerw – Filipa Kopera, Miłosza Ruppa, Bartosza Starzyńskiego, Bartosza Wojdaka i Adama Zaręby.

Orlen Wisła Płock – Motor Zaporoże 31:32 (16:18) i 27:29 (13:13)

Orlen Wisła: Corrales, Morawski – Kwiatkowski (0 i 0), Racotea (3 i 5), Tioumentsev (2 i 2), Ghionea (7 i 5), Rocha (4 i 6), Zelenović (6 i 6), Nikcević (6 i 3), Montoro (3 i 0), Zaremba (0 i –), Starzyński (0 i –), Piechowski (0 i 0), Wojdak (– i 0), Koper (– i 0), Rupp (– i 0)

Motor: Stohl, Koshovy, Sapun – Zhukov (2 i 3), Doroshchuk (5 i 2), Kurylenko (1 i 2), Stetsyura (2 i 4), Zhuk (5 i 2), Onufryienko (5 i 0), Burka (7 i 5), Kozakevych (2 i 7), Aflitulin (3 i 0), Kubatko (– i 1), Denysov (– i 3)