Szkielet… obłożony liliami, a Świtezianka, jak żywa. Książnica Płocka zaprosiła na Narodowe Czytanie [FOTO]

Ballady autorstwa polskiego wieszcza Adama Mickiewicza wybrzmiały w ogrodzie Książnicy Płockiej podczas 11. edycji Narodowego Czytania. Jak na instytucję przystało, oprawa wydarzenia wprowadziła każdego w klimat czytanych dzieł takich jak: “Pani Twardowska”, “Świtezianka”, “Romantyczność”, “Lilije” czy “Powrót taty”.

W sobotę 3 września Książnica Płocka zaprosiła na Narodowe Czytanie. W tym roku czytano “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Były zatem wianki, Świtezianka jak żywa czy mąż, a raczej jego szkielet obłożony liliami. Nie brakowało też chętnych do czytania, a byli wśród nich wiceprezydent Płocka, Roman Siemiątkowski, dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak, płocki radny Tomasz Kominek, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej, Jolanta Głowacka… i mnóstwo innych, znanych w Płocku osób.

Na szczególną uwagę zasługują jednak uczennice i uczniowie płockich szkół, którzy z ogromnym zaangażowaniem, no i tremą zasiadali na miejscach dla czytających. Wszyscy wypadli na szóstkę z plusem.

– Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli i zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” – czytamy w poście Książnicy Płockiej w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy. Narodowe Czytanie jest akcją społeczną, której celem jest propagowanie literatury narodowej. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku pod egidą ówczesnego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego. Pomysłodawczynią kampanii była Agnieszka Celeda. W 2012 r. czytano “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach były utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego czy Stanisława Wyspiańskiego i innych wybitnych twórców literatury polskiej. 

Fot. UMP/Książnica Płocka.