Szarik w płockim teatrze

Już w niedzielę, 30 sierpnia o 19.00 odbędzie się pierwsza premiera nowego roku teatralnego w Płocku. Na afiszu pojawi się „Psie serce” Michaiła Bułhakowa.

 

– Na decyzję o produkcji „Psiego serca” w płockim Teatrze Dramatycznym wpłynęła przede wszystkim moja literacka fascynacja Bułhakowem, ale też zauważona przeze mnie potrzeba widza, dotycząca kontaktu z realizacjami teatralnymi poruszającymi problemy współczesne – mówi Patryk Nowakowski z Agencji Artystycznej Nowakowski Impresariat. –Nnasza realizacja „Psiego serca” pokaże obraz rewolucji w wielu aspektach i odsłonach, jej wpływ na człowieka i świat zastany.

Powieść Michaiła Bułhakowa to alegoria rewolucji, która niszczy porządek dotychczasowego świata. Mieszkanie profesora Preobrażeńskiego mające być jednym z ostatnich bastionów starego świata, nie jest w stanie oprzeć się degradacji. Od chwili wybuchu rewolucji proletariackiej nic już nie jest stałe i pewne.

A gdy stworzony zostaje homunkulus – Towarzysz Szarikow, wszystko ulega przeobrażeniom, co na własnej skórze odczuje nawet jego stwórca. Obraz rewolucji przedstawiony w formie scenicznej groteski ma być przestrogą dla spragnionych władzy, którzy mogą stać się odpadami historii.

W płockiej adaptacji „Psiego serca” wyreżyserowanej przez Krzysztofa Prusa, wystąpią między innymi: Piotr Bała, Jacek Mąka,Szymon Cempura, Katarzyna Anzorge, Dorota Cempura, Sebastian Ryś, Hanna Chojnacka-Gościniak oraz (gościnnie) dwie wiolonczelistki Alicja Szydłowska i Martyna Kocik (grające wymiennie).

plakatteatr