“Seks bez zgody jest gwałtem”. Płocczanki tańczyły przeciwko przemocy [FOTO]

Płocczanki zatańczyły w niedzielę w ramach akcji “Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W tym roku tematem wiodącym akcji w Polsce, była kwestia zgody na seks. – “Tak” oznacza zgodę, a “nie” znaczy “nie” – to musi być oczywiste – brzmiało jedno z haseł tegorocznego tańca.

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta czy dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Posiadanie prawa, które stwierdza, że seks bez zgody jest gwałtem, dałoby jasno do zrozumienia, że to ​​ty i tylko ty masz prawo decydować o swoim ciele” – czytamy w przesłaniu akcji.

W naszym mieście taniec przeciwko przemocy wobec kobiet odbył się po raz szósty. W tym roku płocczanki tańczyły na placu Paderewskiego. Warto dodać, do akcji przyłączyli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego.

Fot. DR i Anna Monika Chyła.