Różowy, niebieski, żółty i szary. Ile kart do głosowania otrzymamy, kogo i na której będziemy wybierać?

Najbliższe wybory samorządowe już w niedzielę 7 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7:00 – 21:00. Mieszkańcy wybiorą przedstawicieli lokalnych władz, czyli radnych: rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ile kart do głosowania otrzyma wyborca, czym będą się różniły, jak zagłosować, aby nasz głos był ważny?

W zależności od miejsca zamieszkania wyborcy otrzymają trzy lub cztery karty wyborcze. Większości obywateli rozdane zostaną cztery karty. Na nich znajdą się listy kandydatów na:

– radnych gminy,
– radnych powiatu,
– członków sejmiku województwa,
– burmistrza, wójta gminy lub prezydenta miasta.

Trzy karty otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu. Tam bowiem kompetencje rady powiatu sprawuje rada miasta i jego prezydent. Wyjątkiem będą mieszkańcy Warszawy, którym również rozdane zostaną po cztery karty. Stanie się tak, ponieważ będą oni dodatkowo wybierać członków rad dzielnic miasta.

Karty do głosowania w wyborach 2024

Podobnie jak liczba otrzymanych w wyborach samorządowych kart, tak i ich wygląd zależy od miejsca zamieszkania wyborcy. W przypadku gmin o liczbie mieszkańców mniejszej niż 20 tysięcy nazwiska kandydatów startujących do rady gminy znajdą się na jednej liście wyróżnionej kolorem szarym. By oddać ważny głos, należy postawić znak „X” przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady gminy w gminach do 20 tys. mieszkańców

W gminach o liczbie ludności przekraczającej 20 tysięcy na szarym tle znajdzie się kilka list kandydatów poszczególnych komitetów. Wyborca może zagłosować tylko na jedną z nich, stawiając znak „X” obok nazwiska wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców

Podobnie wyglądać będą karty do głosowania na radnych powiatu i członków sejmiku wojewódzkiego, z tą różnicą, że listy kandydatów na radnych powiatu wyróżnione zostaną kolorem żółtym, a na członków sejmiku wojewódzkiego niebieskim. Wyborca może zagłosować tylko na jedną z list, stawiając znak „X” obok nazwiska wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady powiatu

Karta do głosowania w wyborach do sejmiku województwa

Karta do głosowania na wójta, burmistrza lub prezydenta zawierać będzie jedną listę umieszczoną na różowym tle. By oddać ważny głos, należy postawić znak „X” przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

W gminach, w których o urząd włodarza ubiega się tylko jeden kandydat, na karcie znajdzie się wyłącznie jego imię i nazwisko. Po lewej stronie znajdą się pola „tak” i na „nie”, które będzie należało zaznaczyć odpowiednio w przypadku chęci zagłosowania za lub przeciwko kandydaturze.

Niezależnie od koloru każda karta powinna być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Na każdej z nich głosuje się wyłącznie na jednego kandydata. Głosy należy oddawać za pomocą znaku „X” w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska kandydata.

Na wybory należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Można również skorzystać z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. W lokalu wyborczym dostaniemy komplet kart do głosowania. Na każdej karcie głosujemy tylko na jednego kandydata. Głosowanie jest tajne, a wrzucając kartę do urny powinno je się zagiąć w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Głos będzie nieważny, gdy:

– krzyżyk zostanie postawiony w więcej niż jednej kratce lub
– krzyżyk nie zostanie postawiony w żadnej kratce.
– Nieważne będą karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone niż lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

W wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak, jak to miało miejsce w przypadku wyborów parlamentarnych. Nie można też pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Wyborcy, którzy mają inny adres zameldowania i inny adres stałego zamieszkania, by zagłosować w tych wyborach muszą być ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Abt sprawdzić, czy jesteśmy ujęci w stałym obwodzie do głosowania CRW, można to sprawdzić na stronie gov.pl, gdzie logujemy się przez profil zaufany i sprawdzamy zakładki „Twoje dane” i „Centralny Rejestr Wyborców”.

Źródło: TVN24/Onet.pl/PKW.