Płocki WOPR przygotował niezwykle ciekawą propozycję nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale również dla osób, które w sobotę, 31 stycznia znajdą się w Płocku – szkolenie z zakresu ratownictwa i samoratownictwa lodowego.
– Ostatnie dramatyczne wydarzenia, do których doszło w naszym kraju, min. śmierć dwóch nastolatków w wyniku załamania się lodu, skłoniły Zarząd Główny WOPR w Warszawie do powierzenia nam organizacji szkolenia w zakresie ratownictwa i samoratownictwa lodowego – mówi Katarzyna Pydyn z płockiego WOPR-u. – Niestety, wiedza statystycznego mieszkańca Polski na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest praktycznie żadna. Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza dziesięć centymetrów, to można bezpiecznie przebywać na lodzie. Ratownicy płockiego WOPR przekonują tymczasem, że wcale tak nie jest.
Jak przygotować się do wejścia na lód?, na jakie akweny wodne można wchodzić zimą?, jak użyć sanek, szalika, gałęzi lub drabiny jako podręcznego sprzętu ratunkowego?, co zrobić w razie załamania się lodu? – odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas sobotniego szkolenia. Odbędzie się ono w formie zajęć praktycznych, które rozpoczną się na Zalewie Sobótka o 12.00. W przypadku niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych szkolenie może zostać odwołane.
Każdy uczestnik szkolenia, który weźmie ze sobą czapkę, rękawiczki, kurtkę, bluzę, bieliznę, spodnie, skarpety, buty, plecak wyposażony w pas biodrowy, dwa duże worki foliowe (np. na śmieci) o pojemności minimum 60 litrów i okaże się aktualnym zaświadczeniem lekarskim, może wziąć udział w praktycznej części szkolenia.