Szpital Świętej Trójcy przeszedł z doskonałym rezultatem proces akredytacyjny. Zdaniem Rady Akredytacyjnej płocka placówka spełniła wszystkie standardy w 84 procentach.
W Polsce procesy akredytacyjne dla szpitali są dobrowolne. Prowadzi je tylko jedna jednostka – Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – powołana przez ministerstwo zdrowia. Szpitale, które zdecydują się przejść proces akredytacyjny, są oceniane według jednolitych norm. Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej przeszedł proces akredytacyjny dzięki udziałowi w projekcie
„Bezpieczny Szpital – Bezpieczny Pacjent” współfinansowanym przez Unię Europejską i budżet państwa.
– Każdy szpital, który pozytywnie przejdzie przegląd akredytacyjny, jest postrzegany jako bardziej bezpieczny i przyjazny pacjentowi. A przy tym efektywnie zarządzany i mający możliwość ciągłego nadzoru przebiegu terapii poszczególnych pacjentów – mówi Ewa Nieścierenko, prezes PZOZ-u. – Każdy z takich szpitali jest postrzegany jako udzielający świadczeń medycznych najwyższej jakości. Przyznanie certyfikatu akredytacyjnego przez ministra zdrowia to dowód zaufania do jakości udzielanych świadczeń.
Certyfikat jakości dla szpitala Świętej Trójcy to potwierdzenie, że każdy pacjent tej placówki może liczyć na opiekę na najwyższym poziomie. Dokument jest świadectwem, że szpital właściwie wydaje publiczne pieniądze, a pracujący w niej personel posiada odpowiednie doświadczenie.
– Każdy europejski szpital legitymuje się akredytacją. W naszym kraju tymczasem są one dopiero wprowadzane – mówi Wiesława Rybicka-Bogusz, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania jakością w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej. – Nie wszyscy, którzy poddają się takiej ocenie, otrzymują certyfikat. Jesteśmy pierwszym szpitalem w naszym mieście, który pozytywnie przeszedł proces akredytacji. Przekonaliśmy się, że warto się o nią ubiegać, bo im trudniej ją uzyskać, tym jest cenniejsza.