Przycisk bezpieczeństwa – jak sama nazwa wskazuje jest w jakiś sposób związany z bezpieczeństwem. W tym przypadku chodzi akurat o nowe narzędzie w autobusach Komunikacji Miejskiej, dlatego też jego zadaniem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród pasażerów.
W sytuacji zagrożenia używać mogą go jednak tylko kierowcy, bo to właśnie dla nich przeznaczony jest ten przycisk. W momencie jego wciśnięcia dyspozytor otrzyma komunikat z dokładną lokalizacją oraz numerem taborowym autobusu. To z kolei ułatwi poinformowanie policji o tym, że w autobusie dzieje się coś złego i trzeba podjąć działania. W takim przypadku na miejsce zdarzenia wysłany zostanie najbliższy patrol, który ma za zadanie zainterweniować szybko i skutecznie.
Włączenie przycisku bezpieczeństwa nie spowoduje więc przerwania kursu danego autobusu, a jest jedynie utajonym komunikatem. Autobus porusza się dalej jak gdyby nigdy nic, a patrol mając kontakt z dyspozytorem będzie czeka na jednym z kolejnych przystanków.
– Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – powiedział prezes spółki Janusz Majchrzak. – Codziennie z komunikacji publicznej korzysta w Płocku kilkadziesiąt tysięcy osób, a rocznie ponad 18 milionów pasażerów. Dlatego Komunikacja Miejska wdraża wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo podróżnych. Autobusy wyposażone są w monitoring – od 4 do 8 kamer – który rejestruje obraz w środku i na zewnątrz pojazdu. Duża waga przykładana jest też do szkolenia kierowców, którzy uczą się zachowania w sytuacjach awaryjnych – dodał.
Fot. UMP