Przybliżył płocczanom Kościół Starokatolicki Mariawitów. Minęło 5 lat biskupstwa Marka Karola Mari Babi

29 sierpnia 2015 r. przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, podczas II sesji Kapituły Generalnej Marek Karol Maria Babi został wybrany na biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W minioną sobotę minęło zatem równo 5 lat. Przy okazji tak ważnej w Kościele daty przypomnijmy…

Marek Karol Maria Babi urodził się 10 maja 1975 w Skierniewicach. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie. Jest absolwentem płockiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. 1 lipca 1995 w trzy lata po obłóczynach otrzymał święcenia subdiakonatu i diakonatu. 6 września 1998 r. po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku, został w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku wyświęcony na kapłana.

Po święceniach sprawował obowiązki proboszczowskie w Nowej Sobótce. W latach 2003 – 2008 piastował funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Lesznie oraz parafii Trójcy Przenajświętszej w Błoniu, a w latach 2008 – 2016 piastował funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie i parafii Trójcy Przenajświętszej w Lutkówce. W 2013 ukończył studia na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, broniąc pracę magisterską pod tytułem “Zgromadzenie Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania w latach 1906 – 2009” napisaną pod kierunkiem ks. dr. hab. prof. nadzw. Mirosława Michalskiego. W 2015 ukończył na Wydziale Pedagogicznym ChAT studia podyplomowe na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

W latach 2007 – 2015 był sekretarzem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. 30 czerwca 2015 podczas I sesji Kapituły Generalnej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów został wybrany na biskupa. Konsekracja biskupia odbyła się 29 sierpnia 2015 r. w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Warto dodać, że od tamtej pory mariawici czynnie uczestniczą w życiu Płocka. A udział w wigilii przed ratuszem sprawia, że płocczanie zbliżyli się do Kościoła oraz do jego biskupa. W dobie pandemii wyciągnął rękę do najbardziej potrzebujących. Katedra w Płocku stała się ostoją dla bezdomnych, którym mariawici gotują ciepłe posiłki. 

Marek Karol Maria Babi jest żonaty, ma trójkę dzieci: dwie córki i syna.

Czytaj także: Tajemnice katedry mariawitów w Płocku. Co kryją historyczne mury? Odkrycie płockich fotografów [FOTO]

Fot. Benedykt Józkowiak (członek PTF im. Aleksandra Macieszy).