Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Płocka [FOTO]

Ulicami Płocka przeszła w czwartek, 26 maja, procesja Bożego Ciała. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze. Nabożeństwu przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, koncelebrował je biskup pomocniczy Mirosława Milewski.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W Płocku nie było inaczej, wierni zatrzymali się przy pięknie ustrojonych ołtarzach przygotowanych przez cztery parafie: katedralną, św. Maksymiliana Kolbe (na Górkach), św. Bartłomieja (farna) oraz św. Jana Chrzciciela. Wierni w procesji przeszli od katedry ulicami : Plac Narutowicza, Kościuszki, Plac Obrońców Warszawy, Kolegialną, Kwiatka i Nowowiejskiego aby zakończyć uroczystości w kościele św. Jana Chrzciciela. Przy ostatnim ołtarzu homilię wygłosił biskup płocki Piotr Libera.

Historia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana Bożym Ciałem, w naszym kraju sięga XIV wieku. Po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański Kościół Bożego Ciała.

 

 

Fot. DR.