Prezydent Andrzej Nowakowski: Sytuacja w Płocku jest stabilna i na bieżąco monitorowana

– Sytuacja w Płocku jest stabilna i na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby. Mieszkańcy mają zapewnioną dobrą wodę do picia – mówił prezydent Andrzej Nowakowski na konferencji prasowej, odnosząc się do awarii kolektora ściekowego w Warszawie.

Prezydent poinformował,  że Wodociągi Płockie i Powiatowy Inspektor Sanitarny zwiększyły częstotliwość badania wody zarówno surowej (przed uzdatnianiem), jak i po uzdatnieniu, która jest przesyłana do mieszkańców Płocka. – Dodatkowo próbki ma też, na wniosek Sanepidu, badać Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – tłumaczył z kolei Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich.

Woda dla mieszkańców Płocka pozyskiwana jest z dwóch źródeł – 40 proc. pochodzi ze studni głębinowych, a 60 proc. z Wisły. – Najbardziej prawdopodobny scenariusz, który przewidują Wodociągi, to przede wszystkim zwiększenie ilości ozonu i koagulantów, żeby tę wodę, która do nas przypłynie, skutecznie oczyszczać – wyjaśniał prezydent.

Przypomniał też, że do 2012 roku oczyszczalnia „Czajka” nie funkcjonowała jeszcze w takim stopniu, jak obecnie i ścieki komunalne z dużej części Warszawy trafiały bezpośrednio do rzeki. W tamtym czasie zarówno Płock, jak i inne samorządy radziły sobie z tą sytuacją. – Radziliśmy sobie wówczas z tym i nikt nie ogłaszał stanu klęski żywiołowej. Trzeba było wodę uzdatniać, wykorzystując do tego odpowiednie technologie. Także dziś Wodociągi Płockie dysponują odpowiednimi technologami, aby skutecznie uzdatniać wodę dla mieszkańców – zapewniał prezydent.

W sytuacji, gdyby pojawiły się problemy z uzdatnianiem wody, spółka może zwiększyć ilość wody pobieranej ze studni głębinowych do 70 proc. Jeśli byłaby konieczność korzystania tylko z tego źródła, mogłoby to oznaczać w godzinach szczytu poboru wody zmniejszenia jej ciśnienia.

Wczoraj w ratuszu odbyło się zwołane przez prezydenta posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych służb, m.in. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, PGW Wody Polskie, Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także Wodociągów Płockich i służb mundurowych. Ustalono, że obecnie należy podjąć działania polegające na monitorowaniu sytuacji oraz badaniu wody.

Polecamy: Wodociągi Płockie są przygotowane do uzdatniania wody pobieranej z Wisły

Źródło: UMP (Alina Boczkowska)
Fot.UMP.