Film o poszukiwaniu ciał Żołnierzy Wyklętych, pomordowanych na Rakowieckiej; prezentacja książki prezentującej broń sprzed wielu wieków oraz Zakończenie Dni Jana Karskiego – to plany Muzeum Mazowieckiego na pierwszą połowę marca.
We wtorek, 3 marca o 17.00 odbędzie się projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci Kwatery Ł”, będącego kontynuacją głośnej „Kwatery Ł”. Obraz opowiada o dalszych losach poszukiwania żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po drugiej wojnie światowej pomordowani zostali na Rakowieckiej w Warszawie, a później potajemnie pochowani na Powązkach.
Narratorami są dzieci i wnuki Żołnierzy Wyklętych. To właśnie ich materiał genetyczny służy do identyfikowania szczątków, które archeologiczna ekipa Instytutu Pamięci Narodowej kierowana przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka bada na tzw. Łączce. Po zakończeniu projekcji planowana jest dyskusja z Arkadiuszem Gołębiewskim na temat poszukiwań szczątków ofiar komunistycznego totalitaryzmu z okresu powojennego.
We wtorek, 10 marca o 17.00 na muzealnym patio odbędzie się promocja książki Zbigniewa Miecznikowskiego „Neolityczne siekiery i topory ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, której autor prezentuje 61 neolitycznych siekier i toporów ze zbiorów muzeum. Najstarsze z nich powstały ok. 5500 roku przed naszą erą, najnowsze – ok. 2200 pne. Pierwsza tego typu broń była wytwarzana przez społeczności, które przybyły na nasze ziemie z południa, przynosząc na ten teren uprawy roślin i hodowlę zwierząt.
Siekiery i topory prezentowane w książce związane są z najważniejszymi kulturowymi ugrupowaniami neolitu, od naddunajskich, przez kulturę pucharów lejkowych, amfor kulistych do ceramiki sznurowej.
Siekiery i topory w tym czasie nie służyły wyłącznie jako broń, ale na przykład jako narzędzia pracy – do karczowania drzew pod pola uprawne. Niektóre, szczególnie najbardziej okazałe, podkreślały status właściciela i jego pozycję społeczną. Odgrywały też niemałą rolę w systemie ówczesnych wierzeń. Publikacja Zbigniewa Miecznikowskiego inauguruje serię wydawniczą „Kolekcje Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Spotkanie promujące książkę połączone będzie z pokazem wytwórczości siekier krzemiennych.
W środę, 11 marca o 17.00 Muzeum Mazowieckie zaprasza na Konfrontacje Historyczne, które zakończą Dni Karskiego w Płocku. Spotkanie poprowadzą prof. Marek Drozdowski i Maciej Wierzyński. Opowiedzą oni o życiu, dokonaniach, postawach i poglądach legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, emisariusza, który informował świat o Holocauście.
W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę Macieja Wierzyńskiego „Emisariusz, własnymi słowami” i Mariana Marka Drozdowskiego „Jan Karski Kozielewski 1914-2000”.