Pożegnanie z ‘Kobylanką’ lub jak ktoś woli… ‘Szklanką’. Ostatnia okazja, aby popływać w 50-letnim basenie

Środa 29 maja będzie ostatnim dniem funkcjonowania wysłużonej pływalni „Kobylanka”. Basen zostanie zamknięty i jeszcze w tym roku wyburzony. Ciekawostką jest, o czym pamiętają pewnie starsi płocczanie, że 50 lat temu obiekt wykonano w… czynie społecznym. Po jego rozbiórce powstanie w tym miejscu duży parking.

„Kobylanka”, przez użytkowników zwana potocznie też „Szklanką” powstała… ponad 50 lat temu. Renowacja liczącego pół wieku obiektu jest ekonomicznie nieuzasadniona. Tym bardziej, że jej rolę przejął oddany do użytku w kwietniu aquapark, zlokalizowany po sąsiedzku przy ul. Miodowej.

Z wyjaśnień nadzorującego płockie inwestycje wiceprezydenta Artura Zielińskiego wynika, że miasto ma projekt pozwalający prowadzić prace rozbiórkowe basenu i czeka teraz na dokumentację parkingu, który zaplanowany jest w miejscu pływalni. – Spodziewamy się mieć ten projekt na przełomie lipca i sierpnia – wyjaśnia Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. Później ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy. Prace rozbiórkowe i budowę parkingu samorząd Płocka chce powierzyć jednemu podmiotowi, aby zminimalizować koszty.

Miejsca parkingowe mają być ogólnodostępne i przeplatane zielenią – drzewami i trawami. Będzie to dość duży obszar, bo o powierzchni ponad dwóch tys. metrów kwadratowych. Plany zakładają, że prace zaczęłyby się jeszcze w tym roku, a zakończyły w przyszłym.

Projekt budowy pływalni „Kobylanka” powstał w latach 1962-1970 jako część planu budowy ówczesnego osiedla Dobrzyńska. Został przygotowany przez Warszawskie Biuro Projektów Miastoprojekt Stolica-Wschód. Architektami obiektu byli Tadeusz Kobylański, Jadwiga Grębecka, a konstruktorem Stefan Goetz. Generalnym wykonawcą pływalni było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Petrobudowa, a kierownikiem budowy osiedla został Jan Przybyłowicz. Aranżacją wnętrz pływalni zajął się w 1973 roku płocki artysta, malarz i muzealnik (późniejszy, wieloletni dyrektor Muzeum Mazowieckiego) Tadeusz Zaremba.

I co jeszcze ciekawe – obiekt został wykonany w czynie społecznym przy udziale płockich przedsiębiorstw budowlanych Mostostal i Petrobudowa oraz Elektromontaż Warszawa.

Źródło: Urząd Miasta Płocka
Fot. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Płocku.