Park, który powstaje w Płocku, położony jest w… różnych częściach miasta. Piąta edycja akcji Drzewa Młodych Płocczan

Pojawienie się na świecie najmłodszych mieszkańców Płocka jest od kilku lat upamiętniane drzewami. – Posadzeniem dziewięciu klonów i miłorzębów zaczęliśmy w środę piątą edycję akcji Drzewa Młodych Płocczan. Chcemy w ten sposób upamiętnić narodziny płocczanek i płocczan – podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

W środę u zbiegu ul. Dobrzyńskiej i Gałczyńskiego młodzi rodzice posadzili dwa klony pospolite. Na zielonym skwerze przy ul. Żwirki i Wigury z kolei przybyło pięć miłorzębów oraz klony czerwone. – Wielu płocczan interesuje się naszym przedsięwzięciem i bierze udział w akcji – mówi Andrzej Nowakowski. – Potem mogą patrzeć, jak razem z ich dziećmi rosną ich drzewa.

Nasadzenia kolejnych drzew w ramach tej akcji odbędą się w czwartek w Parku Północnym (15 sztuk). W piątek zaś przy ul. Kazimierza Wielkiego (dwie sztuki u zbiegu z ul. Okrzei) oraz przy al. Piłsudskiego (trzy drzewa).

– W tegorocznej, piątej edycji akcji, zasadzimy w sumie 29 Drzew Młodych Płocczan – informuje Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza. – W tym roku posadzimy: dwa klony pospolite, 17 klonów czerwonych, pięć miłorzębów dwuklapowych, dwa kasztanowce czerwone oraz trzy wiśnie piłkowane – wylicza.

Woźniak wyjaśnia, że w imieniu swoich pociech drzewa sadzą rodzice, czasem także dziadkowie. Stąd w różnych częściach miasta można znaleźć rośliny, przy których stoją tabliczki z imionami i datami.

– We wszystkich dotychczasowych edycjach zasadziliśmy w sumie 136 drzew. Łącznie z tegoroczną akcją upamiętnimy w ten sposób narodziny 165 płocczan. Na tym jednak nie kończymy. W tym roku mamy jeszcze środki na nasadzenia drzew w pasach drogowych. Posadzimy je także przy pasażu Paderewskiego na Podolszycach – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Sadzenie Drzew Młodych Płocczan odbywa się zawsze jesienią. Zgłoszenia do akcji przyjmowane są od 1 czerwca do 1 września.

Fot. UMP.