Kolejne wsparcie samorządu województwa dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną dotyczy posiłków. Samorząd przeznaczył 2 mln zł na ponad 100 tys. posiłków, których przygotowaniem i wydawaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej. W tej sprawie podpisano dziś umowy między samorządem województwa a mazowieckimi podmiotami ekonomii społecznej.
– Od wybuchu wojny granicę przekroczyło już ponad 2,8 mln osób. Dla większości z nich celem było dotarcie do największego województwa w kraju. Tylko w Warszawie przebywa obecnie ponad 300 tysięcy Uchodźców. Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Ten projekt ma szczególne znaczenie, zwłaszcza że jego uruchomienie zbiega się z prawosławnymi Świętami Wielkanocnymi. Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków. W sumie będzie ich ponad 100 tysięcy – powiedział marszałek Adam Struzik.
Przygotowaniem posiłków zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, które na co dzień prowadzą bary, restauracje lub w innej formie serwują żywność. – Podobne działania prowadziliśmy w pierwszym roku pandemii COVID-19. Wówczas mazowieckie podmioty ekonomii społecznej przygotowywały posiłki dla służb ratunkowych oraz dla seniorów. Dziś większość z tych organizacji i tak bardzo angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Dlatego chcemy to wzmocnić, przekazując 2 mln zł na zapewnienie potrzebującym posiłków w sposób bezpieczny. To również ukłon w stronę ekonomii społecznej – miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
W Warszawie zaangażowane w to będą „Pierogarnia u Aniołów” prowadzona przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (12 tys. posiłków), Restauracja Different i Serdeczny Bar Mleczny prowadzona przez Fundację Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie” (12 tys. posiłków), Spółdzielnia Socjalna „Kto Rano Wstaje” (12 tys. posiłków). W subregionie radomskim będą to Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” prowadzące Restaurację „Różany Gościniec” (10 tys. posiłków), Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka” z Radomia (10 tys. posiłków) i Fundacja „Dobry Duszek” z Radomia (8 tys. posiłków). W subregionie siedleckim posiłki przygotują Spółdzielnia Socjalna „Czarny Bez” z Węgrowa (ok. 8,8 tys. posiłków) i Centrum Integracji Społecznej Caritas Siedlce (12 tys. posiłków).
Osoby z Ukrainy w północnej części województwa będą mogli liczyć na wsparcie żywieniowe od Stowarzyszenia „AS”, które swoją działalność prowadzić będzie w ich punktach w Mławie (10 tys. posiłków), Ciechanowie (10 tys. posiłków) i w Płocku (12 tys. posiłków). Kolejnych 10 tys. posiłków przygotuje Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” w Drobinie, a 8 tys. posiłków – Spółdzielnia Socjalna „Na Wspólnej” z Ostrołęki.
Wszystkie te organizacje mają odpowiednie warunki techniczne, zezwolenia, a także wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i wydawaniu żywności. To jednocześnie miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby wykluczone społecznie. Stąd pomysł na włączenie ich na większą skalę w pomoc osobom z Ukrainy.
Źródło i fot: UMWM.