Polsko – ukraińska Wielkanoc w galerii Mazovia. Zbiórka świątecznych stroików, warsztaty dla dzieci, występy artystyczne…

Wielkimi krokami zbliżają się prawosławne Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają na 24 kwietnia. W związku z tym, w nadchodzącą sobotę, galeria Mazovia wraz z Młodzieżowym Domem Kultury w Płocku, Stowarzyszeniem Innovacja i Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku proponują moc atrakcji, okraszoną szczytnym celem.

W sobotę, 23 kwietnia o godzinie 15:30 odbędzie się nietypowe wydarzenie w galerii Mazovia. – Rozpoczniemy prawosławne Święta, a obchody połączymy z występami artystycznymi i zbiórką funduszy na leki dla ukraińskich uchodźców. Zostanie również zorganizowane miejsce, gdzie będzie można przynieść stroiki świąteczne, które chcemy podarować gościom z Ukrainy – zapraszają organizatorzy. 

– „Pod błękitnym niebem niech zakwitną żonkile” pod takich hasłem odbędzie się impreza – mówi Łukasz Pietrzak, współzałożyciel stowarzyszenia Innovacja. – W tej trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości radość i zabawa, wydaje się nie na miejscu, a jednocześnie życie toczy się dalej. Dopóki możemy, chcielibyśmy wesprzeć dzieci i rodziny z Ukrainy przemawiając językiem uniwersalnym, jakim jest taniec i śpiew. Jak zawsze będziemy starali się połączyć przyjemne z pożytecznym. Dziękujemy galerii Mazovia za włączenie się w organizację tego wydarzenia.

– Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tańca to jeden z pretekstów do organizacji wydarzenia. W tym roku również chcemy uczcić to święto pokazując dorobek artystyczny grup tanecznych, działających na terenie Płocka. Zaprezentują się dzieci Jolanty Wróblewskiej, czyli: “Taneczne abc…”, Teatrzyk Tańca “Humoreska”, Teatrzyk Tańca “Safatira”, Zespół Tańca Nowoczesnego “Angelsy”, grupy Ady Rutkowskiej, Zespół Tańca Ludowego Masovia, Dzieci Płocka, wystąpią także ukraińskie wokalistki. Jednocześnie pragniemy, aby ten koncert miał szerszy wymiar, nie tylko rozrywkowy – mówi dyrektor MDK Litosława Koper.

Batiuszka Eliasz ks. proboszcz Parafii Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Płocku opowie o prawosławnej Wielkanocy. Zorganizowana zostanie także zbiórka stroików oraz warsztaty dla dzieci, które przygotują ozdoby na miejscu, stroiki można będzie przynieść w trakcie wydarzenia, czyli w godzinach 15.30 – 18.30. Osoby, które znalazły schronienie w Płocku, będą mogły je ze sobą zabrać..

– Nasi goście powinni również poznać podstawy pierwszej pomocy, w naszych realiach. W trakcie imprezy odbędą się dwa pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w których będzie uczestniczył tłumacz polsko – ukraiński. W trakcie całego wydarzenia będzie prowadzona zbiórka funduszy na leki dla uchodźców. Kwestować będą wolontariusze z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku – mówi Daria Domosławska, wolontariusz PCK,

Całe wydarzenie odbędzie się w pięknej, wiosennej scenografii, okraszonej elementami wielkanocnymi, która choć na moment pozwoli zaznać radości, ze zbliżającej się wiosny. Organizatorzy zachęcają: – Zaproście gości z Ukrainy i przyjdźcie z nimi świętować polsko – ukraińską Wielkanoc.

Fot. Pixabay.