Pomnik 13 Straconych w Płocku przechodzi renowację. Prace potrwają osiem tygodni

W ostatni dzień lipca rozpoczęła się w Płocku renowację pomnika 13 Straconych. Monument upamiętania miejsce publicznej egzekucji 13 Polaków – członków ruchu oporu – dokonanej przez hitlerowców 18 września 1942 roku. – Odnowimy to miejsce, zachowując jednak obecny kształt. Choć odświeżony pomnik wraz z najbliższym otoczeniem na pewno będzie zwracać na siebie uwagę – podkreśla Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza.

Zakres prac jest dość szeroki. – W pierwszej kolejności ustawiliśmy rusztowania wraz z siatką ograniczającą pylenie. Następnie zaczniemy czyszczenie (piaskowanie) pomnika z wykwitów solnych, mchów i porostów. Potem uzupełnimy ubytki w ścianie obelisku oraz pod gzymsami i zabezpieczymy ją od góry przy pomocy płyt granitowych. Będą one zapobiegać przenikaniu wilgoci (deszczów, śniegu) w głąb betonowej ściany pomnika. Oczyścimy również litery, a nawierzchnię zaimpregnujemy. Oczyścimy i na nowo otynkujemy “plecy” pomnika – wymienia Woźniak.

Renowację przejdzie również betonowa konstrukcja dzwonnicy, na której zawieszony jest dzwon pokoju, który powstał z inicjatywy twórcy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” druha Wacława Milke. Po raz pierwszy dźwięki dzwonu wybrzmiały w 50. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, czyli w 1989 roku.

Całość prac kosztować będzie prawie 159 tys. zł. – Ponad 90 tys. zł zdobyliśmy z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023” – wyjaśnia Hubert Woźniak.

Wykonawca na wykonanie prac ma osiem tygodni. Wszystko wskazuje na to, że na obchody 81. rocznicy egzekucji pomnik będzie odnowiony.

Fot. UMP.