Połączyli ‘siły’ i wzięli sprawy w swoje ręce. Lipianki w powiecie płockim mają piękną świetlicę [FOTO]

Świetlice wiejskie są niezwykle ważne w małych miejscowości. Wielokrotnie są to jedyne miejsca, w których mieszkańcy mogą się spotkać, porozmawiać, zorganizować wspólną imprezę czy uczcić ważne wydarzenie. Aby jednak ono powstało, potrzebne są oddolne inicjatywy. A jeszcze lepiej, jak kilka osób czy organizacji łączy ‘siły’ w działaniu. Tak też stało się w niewielkiej wsi Lipianki, położonej w gminie Nowy Duninów, w powiecie płockim.

– Gratuluję serdecznie pasji i wspaniałej postawy, która jest wzorem dla innych. Cieszę się, że Ziemia Płocka może się poszczycić tak wspaniałymi ludźmi i takimi ciekawymi inicjatywami – podkreśla starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, który odwiedził to wyjątkowe miejsce wspólnie z pochodząca z gminy Nowy Duninów wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Płockiego Ewą Kowalak.

Świetlica wiejska w Lipiankach, jest siedzibą dwóch organizacji – Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiankach i Stowarzyszenia Nasze Lipianki. – To przykład na to, jak bardzo opłaca się wspólne działanie i zaangażowanie i jak to wszystko jest ważne dla lokalnych społeczności – podkreślają w starostwie powiatowym w Płocku.

Kiedyś mieściła się tu szkoła. Z powodu niżu demograficznego szkoła musiała zostać zamknięta. Budynek został. Mieszkańcy darzyli go dużym sentymentem, ponieważ szkoła była budowana przez nich samych. No i wzięli sprawy w swoje ręce. Dzięki zaangażowaniu i mądrym decyzjom oraz współpracy z samorządem gminnym, powiatowym i wojewódzkim, a przede wszystkim dzięki ogromnej determinacji mieszkańców, stara szkoła w Lipiankach dostała nowe życie.

Krótko mówiąc, w tej chwili znajduje się tam wspaniale urządzona świetlica wiejska, gdzie dla każdego znajdzie się miejsce. Służy ono bowiem przede wszystkim integracji i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Chodzi bowiem o różne grupy wiekowe od dzieci, poprzez młodzież, osoby młode, w średnim wieku, aż po seniorów.

– Od 2018 roku Stowarzyszenie Nasze Lipianki wspólnie z OSP w Lipiankach, ze wsparciem Gminy Nowy Duninów, opiekuje się budynkiem po starej szkole – tłumaczą w starostwie. – Tak jak szkoła służyła społeczności Lipianek i Duninowa Dużego, tak teraz świetlica jest świetnym miejscem do spotkań dla wszystkich.

Źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Płocku