Połączył ich płocki Legion. Misja, która im towarzyszy, jest na wagę życia. Ich troje robi rzeczy wielkie!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion, które działa w Polsce już od 11 lat, zrzesza aż 33 oddziały w całym kraju. W Płocku stowarzyszenie również ma swój oddział, który prężnie działa od grudnia 2017 r. Klubowi przyświecają cele na… wagę życia, czyli  promowanie idei honorowego krwiodawstwa, organizowanie zbiórek krwi oraz szkoleń z obszaru pierwszej pomocy. A w ostatnim czasie stowarzyszenie rozpoczęło rozwijać działalność prozdrowotną oraz promocję zdrowego odżywiania.

Szefem płockiego oddziału jest Karol Krajewski, który z wielkim zaangażowaniem poświęca się pracy na rzecz krwiodawstwa. Tuż obok prezesa, stoją murem Małgorzata Kozłowska i Michał Dylicki, którzy w rozwój stowarzyszenia wkładają ogromne serce i pasję. Na czym polega działalność płockiego klubu, jakie mają cele i pomysły? Wyjaśniają nam przedstawiciele Klubu Honorowych Dawców Krwi LEGION w Płocku. 

Każda oddana kropla

Karol Krajewski: – Nasz Klub działa głównie na terenie Miasta Płocka oraz powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Współpracujemy z wieloma partnerami, dzięki którym możemy organizować i współorganizować akcje krwiodawstwa w wielu miejscowościach.

Małgorzata Kozłowska: – Krwiodawstwo to jedna z najważniejszych form pomocy. Krew jest niezastąpionym zasobem w przypadku wypadków drogowych, operacji chirurgicznych, leczenia chorób nowotworowych czy powikłań okołoporodowych. Co ciekawe przy jednej operacji może być potrzebne nawet kilka litrów krwi, której nie można wyprodukować. Dlatego właśnie każda oddana kropla jest na wagę złota.

Michał Dylicki: – Organizujemy regularne zbiórki krwi w różnych miejscach, tak aby jak najwięcej osób mogło wziąć w nich udział. Dodatkowo, prowadzimy kampanie informacyjne w mediach społecznościowych i lokalnych mediach, aby podkreślić wagę krwiodawstwa. Często też zachęcamy do regularnego oddawania krwi w naszym społeczeństwie. Prowadzimy różnego rodzaju akcje promocyjne obejmujące zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych. W ubiegłym roku na naszych akcjach udało się zebrać ponad 300 litrów krwi.

Szkolenia ratujące życie

Karol Krajewski: – Obok promowania idei honorowego krwiodawstwa zajmujemy się również nauczaniem pierwszej pomocy. Nasi specjaliści chętnie dzielą się wiedzą, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego. Często taka sytuacja może dotyczyć ktoś z naszych najbliższych i warto wiedzieć, co należy wtedy zrobić.

Michał Dylicki: – Na warsztatach uczymy resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem fantomów osób dorosłych i dzieci. Podczas zajęć przeprowadzane są także scenki w zakresie prawidłowego wezwania pogotowia ratunkowego. Pokazujemy jak używać defibrylatora AED i co robić przed przyjazdem ambulansu. Uczymy również ABC pierwszej pomocy, czyli prawidłowego postępowanie w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia tj.: zadławienie, drgawki, udar mózgu, udar cieplny, utonięcie, zatrucie czadem, porażenie prądem, porażenie piorunem, ukąszenie przez owady, cukrzyca, zatrucie alkoholem, złamania i inne urazy.

Małgorzata Kozłowska: – Nasze szkolenia często są rozszerzane o podstawy bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz identyfikację niebezpiecznych sytuacji na drodze. W ramach profilaktyki uzależnień pokazujemy również, czym grozi zażywanie substancji odurzających. Korzystamy przy tym ze specjalnych urządzeń imitujących zachowanie na drodze po spożyciu alkoholu i narkotykach.

Michał Dylicki: – Nasz oddział zaangażował się ostatnio w działania związane z pierwszą pomocą. Wśród naszych specjalistów obecni są m.in. pielęgniarz, ratownicy po ukończonym kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy czy osoby przeszkolone przez Instruktorów Pierwszej Pomocy. Dlatego też ciągle rozwijamy naszą bazę sprzętową. Ostatnio pozyskaliśmy ambulans, który pozwoli zwiększyć zakres naszej działalności w obszarze medycznego zabezpieczania wydarzeń. Bardzo zależy nam na przekazywaniu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Jesteśmy przekonani, że ambulans pomoże również w edukacji dzieci i młodzieży oraz zainteresuje ich wyborem w przyszłości zawodów ratujących zdrowie i życie ludzkie.

Karol Krajewski: – W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Zarządowi Województwa Mazowieckiego, który podjął decyzję o przekazaniu przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzką Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku pojazdu marki Volkswagen Caddy wyprodukowanego w 2015 r.

Małgorzata Kozłowska: – Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby, które chciałyby zaangażować się w propagowanie szeroko pojętej idei pomocy. Możecie zgłaszać się bezpośrednio do jednego z naszych koordynatorów, tj. Karola Krajewskiego, Małgorzaty Kozłowskiej czy Michała Dylickiego, lub skontaktować się z nami za pomocą Facebook’a czy też maila plock@legionhdk.pl

Fot. Archiwum prywatne Karola Krajewskiego.