Podwieczorek patriotyczny, koncert oraz rosół z gęsiny. Narodowe Święto Niepodległości w Płocku [PROGRAM]

Do wspólnego świętowania 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości, zaprasza płocki ratusz. Wśród zaplanowanych na sobotę, 11 listopada, wydarzeń znalazły się m.in. podwieczorek patriotyczny, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego z udziałem Janusza Radka, wspólne śpiewnie hymnu czy poczęstunek na Starym Rynku.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się na pl. Obrońców Warszawy o godz. 9:20. Tradycyjnie złożone będą kwiaty pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego – płocczanina, poety, żołnierza Legionów Polskich. Następnie o godz. 10:00 rozpocznie się w katedrze uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewni Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

O godz. 11:15 na pl. Narutowicza rozpoczną się uroczystości patriotyczne przy Płycie Nieznanego Żołnierza. W samo południe na pl. Stary Rynek i pl. Narutowicza płocki ratusz zaprasza do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach wydarzenia „Niepodległa do Hymnu”. Organizatorzy zapraszają również na degustację rosołu z gęsiny na Starym Rynku.

O godz. 17:00 Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na Podwieczorek Patriotyczny, gdzie płocczanie, i nie tylko, wspólne będą śpiewać pieśni patriotyczne. W realizacji Podwieczorku tradycyjnie pomagać będą: Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Książnica Płocka. Dla uczestników Podwieczorku przygotowano śpiewniki, które stanowić będą także pamiątkę z tego wydarzenia oraz biało-czerwone gadżety.

Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na godz. 19:00 do sali koncertowej. Podczas tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Ariela Ludwiczaka wystąpi niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji – Janusz Radek. W repertuarze koncertu znajdą się najpiękniejsze polskie piosenki m.in.: Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Seweryna Krajewskiego, Marka Grechuty czy Krzysztofa Klenczona. Bilety w cenie 60 zł (z Płocką Kartą Mieszkańca bilety w cenie 50 zł) można nabyć w kasie biletowej POS przy ul. Bielskiej 9/11 (parter) oraz w serwisie Bilety24.pl.

Natomiast w piątek, 10 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się w Płocku XVII Bieg Niepodległości pod hasłem „Biegnij z biało-czerwoną”. Trasa biegu poprowadzi ulicami: Kolegialna – Misjonarska – Sienkiewicza – 1 Maja – pl. Obrońców Warszawy.

Źródło: UMP.