Około 34 milionów wyasygnował Płocki Koncern Naftowy Orlen na rzecz Płocka w ciągu ostatnich czterech lat. Na kwotę tę składają się głównie darowizny i sponsoring.
O współpracy między PKN Orlen a władzami Płocka w latach 2011-2014 mówili podczas specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski i dyrektor wykonawczy ds. marketingu PKN ORLEN Leszek Kurnicki.
Jako pierwszy głos na konferencji zabrał przedstawiciel Orlenu, który podkreślał, że miasto wiele korzysta również na podatkach płaconych w Płocku przez jego firmę. Miał przy tym na myśli przede wszystkim podatek CIT. – Jedno z naszych haseł to „Odpowiedzialność i ludzie”. Dlatego od wielu lat wspieramy Płock i jego mieszkańców – przekonywał Leszek Kurnicki.
„Oczkiem w głowie” PKN Orlen jest program stypendialny skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Płocka i powiatu płockiego. Objęto nim już ponad 750 dziewcząt i chłopców, a wkrótce to grono powiększy się o kolejne osoby. – Nasze stypendia wręczamy nie tylko za wysokie wyniki w nauce. Chcemy doceniać przede wszystkim pasje młodych ludzi – tłumaczył Leszek Kurnicki. – Dlatego na liście stypendystów znalazła się młodzież uzdolniona muzycznie czy sportowo. Wyróżniamy tych wszystkich, którzy mają pasję powyżej średniej.
Od chwili powstanie Sekcji Piłki Ręcznej Wisła Płock Orlen jest tytularnym sponsorem klubu. Podczas prezentacji nie mogło więc zabraknąć również tego wątku. Obecni na konferencji przedstawiciele mediów dowiedzieć się mogli, że obecna umowa sponsoringowa między klubem a koncernem obowiązuje do 2016 roku. I już prowadzone są rozmowy na temat dalszej współpracy. – Sponsoring piłki ręcznej to nie tylko pieniądze wydawane na pierwszą drużynę Wisły, która gromadzi na swoich meczach szóstą co do wielkości publiczność w Europie – wyjaśniał Leszek Kurnicki. – Wspieramy również młodzież uprawiającą tę dyscyplinę. Między innymi jako tytularny sponsor Orlen Handball Mini Ligi, której kolejna edycja rozpoczęła się niedawno.
Wsparcie służby zdrowia to darowizny, dzięki którym możliwe są zakupy najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla Szpitala im. Świętej Trójcy oraz dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (chociaż ta placówka pozostaje w gestii marszałka województwa mazowieckiego).
Działania na rzecz bezpieczeńst5wa obejmują finansowe wsparcie straży pożarnej, policji, pogotowia, straży miejskiej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do każdej z tych instytucji trafił sprzęt kupiony ze środków PKN Orlen bądź wsparcie w formie pieniężnej.
Na koniec swego wystąpienia Leszek Kurnicki mówił o wsparciu dla osób indywidualnych, którym zajmuje się przede wszystkim Fundacja Orlen – Dar Serca. Do tej pory z tego typu darowizn skorzystało już ponad 200 osób.
Andrzej Nowakowski wiele miejsca poświęcił Płockiemu Parkowi Przemysłowo-Technologicznemu, nazywając go wręcz naszą „Doliną Krzemową”. Podkreślił, że PPP-T wygenerował do tej pory 400 miejsc pracy, a niebawem spodziewać się można kolejnych. – Już za kilka dni otwierane będzie Centrum Usług Korporacyjnych czyli najnowocześniejszy biurowiec w naszym mieście – zapowiedział prezydent. – W trakcie budowy jest też Laboratorium Centralne. Ważne jest, że Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny daje możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na działalność naukowo-badawczą.
Infrastruktura miejska, której powstanie miasto zawdzięcza koncernowi, to między innymi zmodernizowany Ogródek Jordanowski przy Rogatkach Warszawskich oraz położone w pobliżu Orlen Areny nowoczesny plac zabaw i skate park. – Już niebawem spodziewać się możemy dalszego zagospodarowania terenu wokół Orlen Areny – wyjawił Andrzej Nowakowski. – Planujemy ustawienie stolików do gry w szachy oraz urządzeń do street workoutu.
Jako przykład imprez sportowych i kulturalnych, które PKN Orlen sponsoruje w Płocku, prezydent wymienił miting Orlen Cup, turniej tenisa na wózkach Płock Orlen Polish Open, wioślarzy, Płocką Orkiestrę Symfoniczną, Muzeum Mazowieckie (w gestii marszałka). Orlen jest również jednym z donatorów Funduszu Grantowego.
Najnowszym wspólnym projektem władz miasta i PKN Orlen ma być budowa toru motocrossowego. Podczas spotkania w ratuszu podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Ponad rok trwały rozmowy w sprawie inwestycji, która ma mieć charakter modułowy. Oznacza to, że w pierwszej fazie wybudowany zostanie jedynie tor do motocrossu, później zaś powstać ma centrum sportów motocyklowych. Będzie tam można odbywać treningi pod okiem najlepszych – zawodników Orlen Teamu. Ale również organizować zawody. Także te najwyższej rangi.
We wspólnych Miasta i koncernu planach jest również stworzenie Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszego w Polsce ośrodka tego typu dedykowanego głównie chemii. Jest spora szansa, aby na ten cel uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.