Podejrzane zbiórki odzieży na terenie Płocka. Podszywają się pod PCK

– Nieznana nam firma na terenie miasta Płocka organizuje bezprawnie zbiórki odzieży oraz innych artykułów w imieniu Polskiego Czerwonego Krzyża, wykorzystując jednocześnie nasz wizerunek i znak chroniony prawem – informuje nas płocki oddział PCK. 

Zbiórki takie organizowane były m.in. w dniach 27-28 lipca na osiedlu Imielnica, przy ulicy Słonecznej i Południowej. – W momencie zauważenia tego incydentu nasi Wolontariusze poprosili o pomoc patrol Straży Miejskiej, która podjęła interwencję i wylegitymowała osobę, która organizowała zbiórkę. Dziś sprawę skierowaliśmy do Komendy Miejskiej Policji – tłumaczy nam Danuta Lewandowska, dyrektor Biura OR PCK w Płocku.

– Dziś wpłynęło do nas zawiadomienie. Sprawę będziemy wyjaśniać. Na pewno było bezprawne użycie znaku chronionego. Na tę chwilę nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć i wyjaśnić – mówił nam Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy płockiej policji.

Dodamy, że OR PCK nie organizuje zbiórek „objazdowych”. Aktualnie odzież można składać do pojemników oznaczonych znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża, bądź znakiem Eko -Textil, z którą PCK współpracuje.

Znak Polskiego Czerwonego Krzyża, jest chroniony przepisami prawa międzynarodowego obowiązującymi w Polsce zgodnie z art.44 i 53 konwencji genewskiej oraz przepisami prawa wewnętrznego RP (art.13, 14, 15 Ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu.

Fot. Zdjęcia poglądowe – wegliniec24.pl oraz PCK.