Ogromna ilość pocisków z II wojny światowej na terenie budowy. To prawie arsenał

Ponad 5700 sztuk pocisków artyleryjskich różnego rodzaju pochodzących z okresu II wojny światowej zabezpieczył wojskowy patrol minersko-saperski podczas prac na placu budowy na obrzeżach Sierpca.

– Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu wpłynęła informacja, że podczas wykonywania prac ziemnych, operator koparki ujawnił przedmioty przypominające pociski, które mogą pochodzić z czasów II wojny światowej. Skierowani na miejsce policjanci po oględzinach wskazanego znaleziska potwierdzili, że odnalezione niewybuchy to pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej – informuje Krzysztof Dobrzeniecki z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu.

Policjant dodaje, że miejsce odnalezionych pocisków zostało zabezpieczone przez policjantów poprzez wystawienie posterunku stałego, pracownicy znajdujący się na budowie zostali zobowiązani do opuszczenia niebezpiecznego terenu, a o znalezisku powiadomiono jednostkę wojskową. Na szczęście miejsce ujawnienia znajdowało się poza terenem zabudowanym i nie było konieczności ewakuacji osób z zagrożonego rejonu.

Następnego dnia na teren budowy przyjechali saperzy. Podczas rozpoczętych przez nich prac przy wydobywaniu i zabezpieczeniu niewybuchów okazało się, że tych niebezpiecznych przedmiotów jest dużo więcej. – W trakcie przeszukiwania terenu żołnierze z patrolu minersko saperskiego odnaleźli łącznie w ziemi ponad 5700 sztuk pocisków artyleryjskich różnego kalibru, począwszy od amunicji strzeleckiej, poprzez granaty ręczne, zapalniki do pocisków, a skończywszy na pociskach artyleryjskich o kalibrze 88 mm – wymienia Dobrzeniecki. Odnalezione pociski zostały zabezpieczone przez patrol rozminowania i przetransportowane w bezpieczne miejsce.

Pracownicy odkryli pociski 19 sierpnia, a 20 sierpnia saperzy rozpoczęli wywózkę pocisków.

Fot. KPP Sierpc.