Płockie Dni Żydowskie

image

Wystawa, projekcja filmu, degustacja tradycyjnej potrawy – to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowało Muzeum Żydów Mazowieckich na początek sezonu.

Jak wiadomo wakacje to czas, gdy muzea cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Dlatego też przez ostatnie dwa miesiące w Muzeum Żydów Mazowieckich, poza jedną wystawą, nie odbywały się spotkania czy wykłady, tak jak to było przed wakacjami. Na początku września natomiast, muzeum startuje z nowym, edukacyjnym programem i zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską do udziału w wyjątkowych spotkaniach w ramach Płockich Dni Żydowskich.

Co dokładnie będzie się działo w otwartej w tym roku placówce?

Płockie Dni Żydowskie rozpoczną się 4 września. Tego dnia w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się wystawa malarstwa i rysunku Itzchaka Belfra pt. „Mój Korczak”. Zaprezentowanych zostanie blisko 20 prac Icchaka Belfra, który  obecnie ma 90 lat i mieszka w Izraelu. Jest on wychowankiem Janusza Korczaka – słynnego pedagoga i twórcy praw dziecka. To właśnie jemu i słynnemu Domowi Sierot, który był przez niego prowadzony, są poświęcone te prace. Początek wystawy planowany jest na godzinę 18.

Dzień później, w restauracji Estera na Starym Rynku odbędzie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego. Wieczór poezji został przygotowany przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. W jego trakcie zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim, a także dokonania Icchaka Kacenelsona piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli  Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz. Początek wieczoru poezji o godzinie 17.

O 18 natomiast, na Starym Rynku odbędzie się koncert Leny Piękniewskiej z zespołem. Będziemy mogli na żywo posłuchać utworów z płyty „Kołysanki na wieczny sen”, wydanej w 2012, która stanowi hołd dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego stypendium im. Marka Grechuty. Na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach…” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, a całość tworzy wciągający klimat.

Tego samego dnia odbędzie się także na płockiej Starówce promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta”. To książka autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie materiałów archiwalnych krajowych i zagranicznych, publikacji zwartych polskich i hebrajskich, artykułów prasowych oraz relacji ustnych.

6 września MŻM zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Kwiatka 7 na dokument pt. „Terytoria”. Jest to film dający wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni kierują się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w ZSRR. Film – zajmujący się problemami tożsamości, religii i konfliktu – był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy” organizowanym przez Stowarzyszenie „Żydowskie motywy”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 18.

Na zakończenie Płockich Dni Żydowskich będziemy mogli posłuchać koncertu zespołu Tourklezz, a także spróbować czulentu. Ta tradycyjna potrawa  żydowska będzie przyrządzona oraz serwowana w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Płockich Dni Żydowskich jest wolny.