Płock nie zwalnia tempa

Nowe obiekty użyteczności publicznej powstają, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Kilka dni temu lokalne media były zaproszone na nowy parking przy cmentarzu komunalnym. W czwartkowe wczesne popołudnie z kolei, na plac zabaw, który pokryto nawierzchnią poliuretanową, a także wyposażono w zabawki dla dzieci niepełnosprawnych.

W czwartek, 29 października odbyła się konferencja prasowa na osiedlu Kolegialna, na skwerze obok Domu Pomocy Społecznej, na placu zabaw przy ulicy Antolka Gradowskiego. – W tym roku zdecydowaliśmy się aby ten plac zabaw doposażyć – wyjaśnił prezydent Płocka.

Wykonawca inwestycji został wyłoniony w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Plac zabaw został pokryty bezpieczną nawierzchnią poliuretanową, a także zainstalowano na nim dziewięć nowych urządzeń do zabaw. Jedno z nich, co jest zupełną nowością w Płocku, z przeznaczeniem dla dzieci niepełnosprawnych-poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Wiktor Oniszk, który porusza się właśnie na takim wózku. Inicjator idei był obecny na konferencji prasowej, podczas której wyjaśnił skąd miał pomysł na taką zabawkę. – Znalazłem to w Internecie i zaproponowałem aby takie zabawki znalazły się na płockich placach zabaw – tłumaczył Wiktor.Termin zakończenia inwestycji minął 15 października, w tej chwili trwa odbiór prac od wykonawcy. Koszt całego przedsięwzięcia to 236,5 tys zł.

Przy okazji konferencji prasowej prezydent Płocka przypomniał o pięćdziesięciu różnego typu zabawek, o które wzbogaciły się płockie place zabaw. W tym cztery dla dzieci niepełnosprawnych. Przybyło także w naszym mieście trzydzieści siedem urządzeń siłowych, między innymi: twister z wahadłem, tzw. wioślarz z oparciem, orbitki, stoły do gier planszowych tj. chińczyk, warcaby czy szachy. Powstały miejsca do grillowania, a także boisko do gier zespołowych-siatkówki i koszykówki. Urządzenia te zostały ustawione w 12 różnych miejscach Płocka na placach zabawa, siłowniach pod chmurką, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem płocczan, zielonych skwerach i w miejscach integracji.

Nowe inwestycje znajdują się na osiedlach Skarpa, Podolszyce Północ, Pradolina Wisły, Radziwie, Zielony Jar, Dobrzyńska, Międzytorze, Kochanowskiego, Kolegialna oraz Ciechomice. – Jedno z nich powstało z Budżetu Obywatelskiego Płocka, i nazwane zostało Las Skarpas. Obecnie kończymy urządzanie tego placu zabaw z uwzględnieniem urządzeń do rekreacji i integracji przy ulicy Asnyka – wspomniał Andrzej Nowakowski. Koszt inwestycji to 297,7 tys zł.

Trzeba przyznać, że w Płocku pod względem rekreacyjnym dzieje się sporo w ostatnich latach. Od 2011 roku przybyło w naszym mieście 26 siłowni pod chmurką, a dwudziesta siódma powstaje. W tym roku łącznie, na różnego typu placach rekreacyjnych, będzie stało 180 urządzeń do ćwiczeń, do dyspozycji mieszkańców. Dodamy, że od 2011 roku w naszym mieście powstało także 26 nowych palców zabaw dla maluchów.

LR.

Fot.UMP