Płock na jesiennej trasie grupy Ira

Płock będzie ostatnim miastem, w którym Ira zagra swój akustyczny koncert podczas Trasy Jesiennej. Artur Gadowski z zespołem odwiedzą nasze miasto w piątek, 27 listopada. Zagrają o 20.30 w sali bankietowej Złota Podkowa.

 

Wydawnictwo „IRA Akustycznie CD+DVD“ okazało się wielkim sukcesem. Podobnie było z trasą koncertową obejmującą największe polskie miasta. Członkowie grupy uznali więc, że w listopadzie warto zorganizować Trasę Jesienną, obejmującą dziesięć miast: Piotrków Trybunalski, Tarnów, Suwałki, Ełk, Iławę, Ostródę, Ostrów Mazowiecki, Ostrołękę, Płock oraz Toruń.

W trakcie każdego z koncertów szczęśliwcy, którym uda się kupić bilety, usłyszeć będą mogli wykonywane w akustycznych aranżacjach przeboje: „Wiara“, „Mój dom“, „Nadzieja“, „Londyn 8.15“, „Nie daj mi odejść“, „Dlaczego nic“ oraz „Miłość“. Piosenka „Wybacz“ promować będzie przygotowywany właśnie kolejny album studyjny.

Płocki koncert Ira akustycznie odbędzie się w piątek, 27 listopada w sali bankietowej Złota Podkowa w Maszewie Dużym (wjazd od Zglenickiego 1A). Bilety na koncert (cena – 60 zł) kupić można w kasach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 oraz na www.ebilet.pl oraz www.kupbilecik.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.

Założona w 1987 roku przez Kubę Płucisza grupa Ira była na początku lat 90. jednym z najbardziej popularnych i „kasowych” zespołów grających w Polsce delikatną odmianę heavy metalu. Albumy „Mój dom” i „Ira Live” błyskawicznie zyskały status złotych płyt, a Ira niemal natychmiast awansowała do czołówki muzyki rockowej w naszym kraju. Formacja zapraszana była na największe muzyczne wydarzenia, goszcząc niemal stale na radiowych listach przebojów. W 1984 roku zagrała jako suport przed koncertem Aerosmith.

Druga połowa lat 90. to radykalna zmiana stylistyki i mocny ukłon w stronę cięższego brzmienia. Okazało się jednak, że niezbyt odpowiadało to fanom zespołu, co wpłynęło na ograniczenie liczby koncertów. Nie pomógł nawet powrót do wcześniejszej stylistyki. We wrześniu 1996 roku Irę opuścił jej założyciel Kuba Płucisz. Kilka miesięcy później formacja zawiesiła działalność. Wróciła jednak na scenę muzyczną w końcu 2001 roku. Od tego czasu kapela wydała cztery albumy studyjne i jeden koncertowy, w wielkim stylu wracając na krajowe listy przebojów. W listopadzie 2003 roku Ira zagrała jako suport podczas dwóch polskich koncertów hardrockowego Def Leppard.

W pierwszym składzie grupy znaleźli się Artur Gadowski (śpiew, gitara), Kuba Płucisz (gitara), Dariusz Grudzień (gitara basowa), Grzegorz Wawrzeńczyk (instrumenty klawiszowe) i Wojciech Owczarek (perkusja). Obecny skład zespołu: Artur Gadowski (śpiew), Piotr Sujka (gitara basowa), Wojciech Owczarek (perkusja), Sebastian Piekarek (gitara elektryczna) i Piotr Konca (gitara elektryczna).