Planeta dobrej energii “uderzy” w Płock

– Dzięki udziałowi w programie dzieci nie tylko zdobywają cenną wiedzą, ale także uczą się pracy w zespole i integrują wokół wspólnego celu. Zwycięstwo w konkursie, to dla mnie wielka satysfakcja i ogromny sukces – tłumaczy Marta Przybylska, pedagog z wieloma sukcesami, która wraz z klasą III f ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku, już po raz drugi znalazła się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”.

Dzięki tej wygranej 18 i 19 kwietnia z dwudniową wizytą do Płocka przyjedzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. W miasteczku, które stanie na Nowym Rynku, odwiedzający dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie, zobaczą także kosmiczny Energobus i wezmą udział w eksperymentach.

Rysunki wg motywu „Mój żarówkowy ludzik”, wystawa żarówek, prezentacja o alternatywnych źródłach energii, quiz o elektrośmieciach, to tylko przykłady projektów, które pod okiem Marty Przybylskiej zrealizowali uczniowie z klasy III f w programie konkursu „Planeta Energii”. Dzięki zamiłowaniu do pracy, zaangażowaniu i kreatywności nauczycielki ze SP nr 21, Płock odwiedzi pełne energetycznych atrakcji mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Zwycięska klasa dodatkowo otrzyma laptopa z oprogramowaniem, zestaw edukacyjnych klocków Lego oraz pamiątkowe dyplomy.

– Już po raz trzeci wzięłam udział w konkursie „Planeta Energii”. Co roku edukacyjny projekt Grupy Energa zaskakuje nas nowymi pomysłami i inspiruje do działania. Scenariusze zajęć dają możliwość przekazania uczniom wiedzy w sposób ciekawy i innowacyjny, zachęcają do poszukiwania własnych rozwiązań – mówi kreatywna pedagog.

Miasteczko pełne… pozytywnej energii

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” odwiedzi Płock w dniach 18 i 19 kwietnia (poniedziałek, wtorek). Zlokalizowane będzie na Nowym Runku. W godzinach 9 do 14, odwiedzać je będą mogły dzieci z lokalnych szkół podstawowych, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Wstęp na “planetę” jest bezpłatny.

Na gości miasteczka czekać będzie wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Najmłodsi będą mogli odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny” czy maszynę elektrostatyczną – elektryzują się od niej włosy.

– W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To już drugie odwiedziny mobilnego centrum „Planeta Energii” w naszym mieście, pierwsza wizyta miała miejsce w 2011 roku, podczas I edycji „Planety Energii”, kiedy to wśród laureatów konkursu znalazła się Marta Przybylska wraz ze swoją klasą.

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców pt. Energetyczny Turniej Miast, w którym będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15, w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Stacjonarne jednoślady zostaną podpięte do specjalnej baterii, która będzie gromadziła energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Płocka do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21.

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Płocku objął prezydent Andrzej Nowakowski.

Fot. Energa.