Sztafeta dla grup, obowiązkowa maseczka i zachęta do pielgrzymowania duchowego charakteryzują 39. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli dziś, 6 sierpnia, ze Wzgórza Tumskiego w Płocku. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Stawiam na Maryję”. Pątnicy będą się duchowo przygotowywać do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i modlić o ustanie pandemii.
Tegoroczna pielgrzymka znacznie różni się od poprzednich. – Z powodu trwającej pandemii koronawirusa pielgrzymka nie może odbyć się w tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie zarówno pielgrzymów jak i spotykanych po drodze osób, a także niepewną sytuację epidemiologiczną – pielgrzymka będzie miała charakter sztafety, a każdy uczestnik musi mieć założoną maseczkę – tłumaczą organizatorzy pielgrzymki.
– Trudno sobie wyobrazić wspólną Eucharystię, wieczorny apel czy obiad we wspólnocie liczącej ponad tysiąc osób, z zachowaniem odstępów, dlatego tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter sztafety – każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego księdza przewodnika i tylko przez jeden dzień. Apel wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy. Przewodnik danej grupy zorganizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem – przekazuje ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.
W płockim marszu bierze udział osiem grup, jako pierwsza po mszy św. w katedrze o godzinie 6:00 pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery wyruszyła na pątniczy szlak grupa biało-czerwona (dekanaty Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów). Była to najliczniejsza grupa – ponad 300 osób. W kolejny jest po około 100 osób. Na Jasną Górę rano 14 sierpnia jako pierwsza dotrze grupa złota (dekanaty Przasnysz, Maków Mazowiecki, Dzierzgowo), a towarzyszył jej będzie biskup pomocniczy Mirosław Milewski.
W tym roku ta modlitwa jest szczególnie potrzebna, ponieważ, jak dobrze wiemy, pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter. Wynika to z faktu pandemii i związanych z nią ograniczeń, które dotknęły naszą Ojczyznę. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo tych, którzy wyruszają na pielgrzymi szlak, przebieg tej wędrówki będzie w znaczący sposób różnił się od tego, co znamy z przeszłości. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika. Przewodnik organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Będzie to zatem zupełnie inne wędrowanie niż to, które znamy z poprzednich lat.
Fot. DR.