Tak jak wcześniej zapowiadał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski w nowej siedzibie Przedszkola Miejskiego nr 17 najmłodsi płocczanie 1 września 2022 r. rozpoczną nowy rok szkolny. – Chcemy zapewnić najmłodszym mieszkańcom jak najlepszą opiekę i warunki rozwoju, dlatego remontujemy kolejne żłobki, przedszkola i szkoły. Tworzymy placówki nowoczesne i przyjazne dzieciom i młodzieży – mówi o nowo wybudowanej placówce edukacyjnej włodarz miasta.
Budowa nowej siedziby MP 17 rozpoczęła się jesienią 2020 r. i pomimo tego, że zakończenie prac zaplanowano na listopad tego roku, to dzieci już będą korzystały z nowej placówki. – Przed nami jeszcze rozbiórka starego budynku i zbudowanie w jego miejsce placów zabaw oraz nasadzenie zieleni. Te prace wykonane zostaną do połowy listopada – zaznacza prezydent Andrzej Nowakowski.
Nowo wybudowane przedszkole na osiedlu Łukasiewicza, przygotowane jest do przyjęcia 150 dzieci w 6 oddziałach. – Na przedszkolaków czekają komfortowe warunki, bo placówka jest przestronna i kolorowa – mówi z kolei prezydent ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński. – Dzieci będą miały do dyspozycji szatnię, sale dydaktyczne z zapleczem sanitarnym i salę widowiskową, a na zewnątrz cztery place zabaw, każdy dedykowany innej grupie wiekowej. Znajdą na nich piaskownicę, karuzelę, bujaki w różnych kształtach, zjeżdżalnie i inne zabawki rozwijające kreatywność i sprawność – wymienia.
W obiekcie, który ma prawie 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej znalazły się też gabinety psychologa i pedagoga, pokój dla nauczycieli i pomieszczenia administracyjne oraz nowoczesny blok żywieniowy. – Wyposażenie kuchni, zmywalni i magazynów – lodówki, piece, palniki, okapy, wózki, stoły itd. – jest w większości nowe – tłumaczy Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza. I dodaje, że ze starej siedziby przedszkola przeniesiono meble, szafki, stoliki, biurka oraz zabawki, bo były w bardzo dobrym stanie. – We wszystkich salach będą nowe ergonomiczne krzesła.
Wartym podkreślenia jest, że obiekt dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością – jest parterowy, a do środka prowadzi łagodny podjazd. Drzwi do szatni i sal mają metr szerokości – tak, aby bez problemu mogła je pokonać osoba, poruszająca się na wózku. Jest również odpowiednio dostosowana toaleta.
Wokół placówki powstały dwa parkingi. Pierwszy na dziesięć miejsc postojowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnością. Będą z niego korzystać rodzice i opiekunowie podczas przyprowadzania i odbierania dzieci. Drugi z dwunastoma miejscami przeznaczony dla pracowników.
Koszt inwestycji to ponad 9,3 mln zł.
Fot. Urząd Miasta Płocka.