Orlen na dużych zakupach. Chce przejąć kontrolę nad Grupą Energa

– PKN Orlen podpisał 18 kwietnia br. porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące planowanego przejęcia Grupy Energa – czytamy w informacji prasowej udostępnionej przez koncern. – To kolejny ważny etap tworzenia silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna w grudniu 2019 r. tłumaczył chęć przejęcia Grupy Energa:

– Energetyka to żadna nowość dla Orlenu. Jesteśmy czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce i mamy bardzo duże doświadczenie w energetyce niskoemisyjnej, jesteśmy pionierem mocy wytwórczych opartych na gazie ziemnym. Produkujemy dwukrotnie więcej energii, niż potrzebujemy. Powody są więc wyłącznie biznesowe. (…) Orlen ma nadwyżki energii elektrycznej. Grupa Energa mogłaby je zagospodarować, bo ma niedobory w porównaniu z tym, co sprzedaje. Jako jedna grupa będziemy sprzedawać to, co wyprodukujemy – połączona firma nie będzie więc skupywać energii z rynku, co przełoży się na stabilność cen.

Co więcej, plusem jest nowoczesna sieć dystrybucyjna Energi. Fuzja byłaby szansą na wsparcie rozwoju elektromobilności. Kilka dni temu Energa zapowiedziała, że zamierza zbadać nowe możliwości ładowania pojazdów elektrycznych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę oświetleniową (z oświetleniem LED). W ramach pilotażowego programu ładowarki byłyby instalowane na słupach oświetleniowych. Na początek przewidziano trzy stacje do testów – dwie w Gdyni, trzeciej lokalizacji jeszcze nie wskazano.

Energa należy do grupy czterech największych spółek energetycznych w Polsce i jest w gronie trzech największych dostawców energii elektrycznej w naszym kraju. Część produkowanej energii (30 proc.) pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii – dzięki posiadanym elektrowniom wodnym (46), farmom wiatrowym (5) i farmom fotowoltaicznym (2). Dodajmy,  że obecny prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek w 2017 r został prezesem Energi S.A., następnie – 5 lutego 2018 r. – przesiadł się na fotel prezesa koncernu naftowego.

Obecnie Skarb Państwa dał zielone światło do przejęcia Energi przez Orlen. Celem jest „jeden silny koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe”.

– Będzie też istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje koła zamachowego. Taką rolę odegra połączona grupa – przekonuje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen deklaruje, że konsolidacja zapewni „obu firmom korzyści oraz dynamiczny rozwój na międzynarodowym rynku paliwowo-energetycznym”. – Po przejęciu kontroli nad Energą, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone. Porozumienie daje natomiast możliwość weryfikacji warunków ich kontynuacji, w szczególności może to dotyczyć budowy Elektrowni Ostrołęka C. PKN Orlen zobowiązał się również, że po przejęciu kontroli nad Energą, wykonane zostaną zobowiązania spółek z jej grupy, dotyczące m.in. utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej Energa, zgodnie z zatwierdzanymi przez prezesa URE planami rozwoju – dodano w informacji prasowej.

Porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Grupy Energa należących do Skarbu Państwa na PKN Orlen. Koncern w wezwaniu na sprzedaż 100% akcji gdańskiej grupy podwyższył ostatnio do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję, która pierwotnie była ustalona na 7 zł. Wezwanie potrwa do 22 kwietnia 2020 r.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen.

Warto przypomnieć, że to nie koniec planowanych zakupów przez płocki koncern – na celowniku mają także gdański Lotos (nie ma jeszcze decyzji Komisji Europejskiej, termin an wydanie decyzji mija 30 czerwca) oraz przedsiębiorstwo Ruch, kojarzone m.in. z kioskami i salonikami z prasą.

Czytaj też:

Prąd zamiast benzyny. Wskazano lokalizacje kilkudziesięciu nowych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych

Orlen podtrzymuje plany przejęcia Ruchu

 

Fot. PKN Orlen