Gimnazjaliści, którzy chcą lepiej poznać nasze morze, mogą wziąć udział w Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego, który odbędzie się w płockim ogrodzie zoologicznym w piątek 21 marca.
Ilość miejsc w tej nietypowej akcji jest ograniczona. O udziale decydować więc będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy chętnych przyjmuje telefonicznie dział dydaktyczny pod numerem 24 366 05 17. Tam również można uzyskać szczegółowe informacje na temat piątkowej imprezy, która rozpocznie się o 11.00.
Organizatorzy zaplanowali między innymi: lekcję o Morzu Bałtyckim, spotkanie z pracownikiem Akwarium Gdyńskiego, konkursy z drobnymi nagrodami, bserwację fok szarych mieszkających w płockim ZOO oraz uroczyste nadanie imienia foczce, która przyszła na świat 1 marca tego roku.
W zlewni Morza Bałtyckiego żyje prawie 90 milionów ludzi. Słona, czysta i dobrze natleniona woda z Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego dociera do Bałtyku jedynie przez płytkie i wąskie cieśniny. Dużo więcej jest słodkiej wody z wpadających do naszego morza rzek, w których nie brakuje również ścieków. Rzeki, które najbardziej negatywnie wpływają na stan Bałtyku, to Newa, Wisła, Dźwina i Niemen.
Bałtyk na również spore problemy związane z tzw. przełowieniem ryb. Często podczas połowów młode osobniki giną, przez co żyjące w naszym morzu ryby mogą mieć problemy z odbudowaniem swoich populacji. Zdarza się też, że podczas połowu ryb śmierć ponoszą żyjące w Bałtyku ssaki – foki i morświny.