Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Odkrywają kolejne tajemnice średniowiecznego cmentarzyska w centrum Płocka

Jak dotąd na terenie między ul. Kolegialną a Sienkiewicza archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego odkryli prawie 350 pochówków. Są już pierwsze efekty wznowionych badań.

Muzeum Mazowieckie wznowiło badania archeologiczne na średniowiecznym cmentarzysku zlokalizowanym na rozległym terenie pomiędzy ulicą Sienkiewicza 35 (w pobliżu dawnej komendy policji), 1 Maja 3/5 i Kolegialną 9. Jest to kontynuacja prac wykopaliskowych prowadzonych przez Dział Archeologii w latach 2019 – 2020, 2022 – 2023.

Już podczas poprzednich etapów archeolodzy podkreślali, że przebadane ok. 7 arów nie pozwala odpowiedzieć na pytanie o dokładny zasięg cmentarzyska. Głównym celem tegorocznych badań archeologicznych jest eksploracja wykopu o wymiarach 4 x 12 m, która pozwoli być może na uchwycenie północno – wschodniej granicy tej historycznej nekropolii.

Na cmentarzysku groby są warstwowe i z pewnością w ich pobliżu znajdował się kościół, prawdopodobnie dedykowany św. Idziemu. Przypomnijmy,  Władysław Herman poprzez ufundowanie świątyni chciał podziękować za narodziny swojego syna, Bolesława III Krzywoustego. Św. Idzi uchodzi za opiekuna małżonków, którzy nie mogą doczekać się potomstwa.

Jak na razie podczas trwających prac natrafiono na kolejne pochówki i na fragment charakterystycznej dla okresu średniowieczna cegły tzw. „palcówki” odkrytej obok dobrze zachowanego bruku kamiennego, będącego być może pozostałością przebiegającej w tym miejscu uliczki lub ścieżki. Czy ta prowadziła na cmentarz, czy też do kościoła św. Idziego? Archeolodzy spróbują odpowiedzieć na te pytania. Świątynia ta użytkowana była od końca XI do XVIII w. kiedy to znika na dobre z kart historii Płocka.

Dotychczasowe cztery sezony prac wykopaliskowych na tym stanowisku pozwoliły na odsłonięcie prawie 350 grobów. Istnieją przypuszczenia, że skoro rozległy cmentarz istniał przez kilka stuleci liczba pochówków może sięgać nawet 500. Przy tych już odkrytych około 30 proc. posiadało wyposażenie w postaci: ozdób (pierścionków, kolii z paciorków szklanych i kamieni półszlachetnych), przedmiotów ekskluzywnych (misa z brązu ułożona w nogach jednego ze zmarłych) czy przedmiotów codziennego użytku (nożyków, krzesiw).

Cegła „palcówka”

Ten etap prac pod kierunkiem Zbigniewa Miecznikowskiego, kierownik działu archeologii Muzeum Mazowieckiego i przy współpracy z dr Tomaszem Kordalą, potrwa do 19 lipca. W badaniach biorą również udział pozostali muzealni archeolodzy Zofia Zawadzka i Jakub Rychlik oraz uczestniczący w nich od 2019 roku archeolodzy Dariusz Kołodziejski i Mikołaj Dobek. Prace wykopaliskowe finansowane są w całości przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.