Każdy, kto ma problem z chrapaniem, a także osoby, które mimo przespanej nocy budzą się z bólem głowy, cierpią na chroniczne zmęczenie lub miewają bezdechy senne, mają w tej chwili możliwość badania przyczyn takiego stanu. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku jest bowiem możliwość wykonania polisomnografii. Badanie jest zupełną nowością w płockiej placówce.
– Polisomnografia to badanie służące diagnostyce zaburzeń snu. Wykonywane jest bezpłatnie na Oddziale Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu – wyjaśnia szpital na swojej stronie.
Jak wygląda badanie? – W wyznaczonym wcześniej terminie pacjent powinien stawić się u nas wieczorem i po zakończeniu badania, czyli rano, będzie mógł wrócić do swoich codziennych aktywności – mówi lek. Michał Grzybowski, specjalista chorób wewnętrznych z Oddziału Chorób Płuc.
– Podczas tej jednej nocy spędzonej w oddziale, dzięki podpięciu pacjenta pod specjalną aparaturę, od momentu zaśnięcia aż do wybudzenia, będziemy mogli monitorować przebieg jego snu, ilość i częstotliwość bezdechów sennych, a dzięki elektrodom umieszczonym na głowie, klatce piersiowej, kończynach dolnych czy w pobliżu oczu wykonać takie badania takie jak: EEG (badanie czynności mózgu), EKG (badanie serca), EOG (monitorowanie ruchów gałki ocznej) – wymienia Michał Grzybowski. Doktor zaznacza, że dzięki badaniu lekarze zyskają kompleksową wiedzę na temat przyczyn zaburzeń snu oraz częstotliwości bezdechów sennych. Po postawieniu diagnozy pacjent może być skierowany na dalsze leczenie.
Kto powinien się zgłosić na badanie? – Każdy, kto ma problem z chrapaniem, a według statystyk to ok. 44 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Badanie jest skierowane także do osób, które mimo przespanej nocy budzą się z bólem głowy, cierpią na chroniczne zmęczenie, brak koncentracji i pamięci – wymieniają w placówce. Szpital podkreśla również, że nieleczony zespół bezdechu sennego może przyczyniać się do występowania wielu schorzeń, m.in. chorób serca, nadciśnienia tętniczego, udarów czy cukrzycy typu 2.
Osoby zainteresowane badaniem szczegółowe informacje uzyskają, dzwoniąc pod numer telefonu 24 364 64 13.
Fot. WSzZ Płock.