Rewolucyjne zmiany czekają płocką Siedemdziesiątkę. Na początek samochód i sporo nowego sprzętu, a potem rozbudowa… [FOTO]

Zespół Szkół Technicznych, czyli popularną “Siedemdziesiątkę” w Płocku czeka szereg, wręcz rewolucyjnych, zmian. Na terenie placówki będzie rozdzielona kanalizacja ogólnospławna na deszczową i sanitarną. Szkoła będzie także  rozbudowana. Póki co, na dobry początek nadchodzących inwestycji, placówka otrzymała samochód i zakupiła sporo nowego sprzętu.  

Uroczystość przekazania samochodu Zespołowi Szkół Technicznych odbyła się w miniony wtorek. Pojazd został kupiony ze środków XII edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Samochód to jednak nie wszystko, bo szkoła w ramach BOP otrzymała 467,6 tys. zł., a samochód kosztował 220 tys. zł. 

Podziękowania za każdy głos

Kluczyki do nowego samochodu dla Siedemdziesiątki przekazał prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski na ręce nauczycielki ZST Joanny Szatkowskiej, autorki projektu. – Pomysł jego kupienia wyszedł w rzeczywistości od społeczności szkolnej, to młodzież zaproponowała, byśmy coś dla szkoły zrobili – zaznaczyła Joanna Szatkowska podczas uroczystości przekazania pojazdu. – Podziękowania należą się także płocczanom, którzy na niego zagłosowali.

Nowy samochód, którego właścicielem stała się placówka to osobowo-towarowy Renault Master. Będzie wykorzystywany do przewozu uczniów na konkursy, olimpiady, a także do transportu towarów na warsztaty szkolne i charytatywnie organizowane uroczystości na terenie Płocka. Posłuży również do obsługi Szkolnych Schronisk Młodzieżowych w Jorze Wielkiej koło Mikołajek i w Wisełce koło Międzyzdrojów. 

Pozostałą część środków szkoła przeznaczyła na zakup wyposażenia pracowni komputerowej (komputery, urządzenia sieciowe, spawarki światłowodowe) oraz wykorzysta na wykonanie izolacji fundamentów i naprawę wiatrołapów w budynku warsztatów szkolnych.

Ogromna zmiana, czyli rozbudowa

– Obecnie przygotowujemy się do dużej inwestycji na terenie placówki, polegającej na rozdzieleniu kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną – tłumaczy Hubert Woźniak, z biura prasowego płockiego ratusza. 

Na obecnym etapie zaprojektowano ok. 650 metrów kanalizacji deszczowej oraz dwa zbiorniki retencyjne o pojemności 59 i 29 metrów sześć. Nowa sieć zapobiegnie podtopieniom terenu szkoły przy ulewnych deszczach. – Jest to ważna dla nas inwestycja, ponieważ od lat szkoła boryka się z problemem zalewania najniższych kondygnacji – podkreślał dyrektor ZST Dariusz Tyburski. Oprócz tego, w placówce wybudowana będzie jeszcze wewnętrzna sieć kanalizacji sanitarnej o długości około 230 m., która ułatwi odprowadzanie ścieków sanitarnych z terenu szkoły.

Największa zmiana czeka jednak placówkę w przyszłym roku. Wówczas planowana jest właśnie rozbudowa placówki. A dokładnie rzecz ujmując dobudowanie nowego fragmentu skrzydła z nową klatką schodową. – Przy tej okazji powstanie winda dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonamy także termomodernizację placówki. Główne wejście do budynku prowadzić będzie przez przeszklony wiatrołap i zaprowadzi do holu głównego – wyjaśnia Woźniak. Stara klatka schodowa zostanie rozebrana, a powierzchnia, która w ten sposób zostanie wygospodarowana, będzie połączona z sąsiednimi pomieszczeniami.

– W ramach tej inwestycji wymienimy także stolarkę okienną, docieplimy budynek, wzmocnimy dach i założymy instalację fotowoltaiczną. Na nowo zaaranżujemy zieleń wokół obiektu oraz układ chodników, postawimy również nową wiatę ze stojakiem na rowery – wylicza Woźniak. 

Rozbudowa zaplanowana jest na lata 2025-26. W budżecie miasta zarezerwowano na inwestycję 7,6 mln zł.

Fot. Urząd Miasta Płocka.