Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej sięgnął w leczeniu po nowoczesne rozwiązania. Za pół miliona złotych kupiono roboty, które pomogą pacjentom w rehabilitacji. – Dzięki nim lepiej pomożemy pacjentom ortopedycznym i neurologicznym w odzyskaniu sprawności – mówi prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.
Warto zaznaczyć, że to kolejna inwestycja w zdrowie płocczan. – Ostatnie lata to intensywne działania na rzecz poprawy jakości i komfortu leczenia w Szpitalu Świętej Trójcy. Wyremontowaliśmy oddziały wewnętrzny i pediatryczny, przeprowadziliśmy termomodernizację placówki i jej poradni, kupiliśmy sporo nowego sprzętu – wylicza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Obecnie zakupiony sprzęt medyczny służy do leczenia urazów i schorzeń rąk i nóg oraz w rehabilitacji pozabiegowej. Robot Luna EMG wspiera kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Pomaga w zwiększeniu zakresu ruchu stawów i siły mięśniowej, trenuje też koordynację ruchowo-wzrokową. Robot pomoże pacjentom po operacjach barków, kolan, bioder czy stóp. Wyłapuje nawet najsłabsze sygnały elektryczne, płynące z mięśni, co pozwala stosować ten sprzęt w pracy z osobami z osłabieniem lub zanikiem mięśni.
Do mobilizacji stawu barkowego wykorzystywane jest z kolie urządzenie Artromot, które ćwiczy zgodne z koncepcją ruchu fizjologicznego. Pacjentom pozwala uniknąć uszkodzeń wynikających z długotrwałego unieruchomienia ręki. Robot zapamiętuje ustawienia dla każdego pacjenta, co ułatwia pracę. Szpital dysponuje też szynami: do usprawniania stawu barkowego i łokciowego, kolanowego i biodrowego oraz górnych i dolnych partii ciała. Wykonują ruch w kilku trybach, m.in. biernym i z oporem, dzięki czemu są przydatne na różnych etapach powrotu do zdrowia.
Ważnym nabytkiem jest aparat Salus, służący do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. Bezpiecznie przenika tkanki nawet do 10 cm, precyzyjnie trafiając w leczony obszar. W zestawie ze specjalnym fotelem jest stosowany w fizjoterapii uroginekologicznej, m.in. przy nietrzymaniu moczu czy schorzeniach prostaty.
Z nowego sprzętu korzystają już fizjoterapeuci z pododdziału rehabilitacyjnego Szpitala Świętej Trójcy w Płocku.
Źródło i fot: UMP.