Nowiutkie spoczniki wracają na płocki deptak. Mają formę małych ławeczek… [FOTO]

Na ulicy Tumskiej, czyli popularnym płockim deptaku ustawiono pierwszą partię nowych, wyposażonych w siedziska – a w niektórych przypadkach także w oparcia – spoczników. Krótko mówiąc, “ocieplanie” ulicy weszło w kolejny etap.

Stare, wyeksploatowane spoczniki zabrano z ul. Tumskiej na początku lutego. Na deptaku były one od 2006 roku. Spoczniki miały formę betonowych sześcianów, oklejonych granitowymi płytami, które z biegiem kolejnych lat pękały i odpadały.

Płocki ratusz zdecydował o ich wymianie. – Zebraliśmy wszystkie 240 sztuk starych spoczników i zamówiliśmy w ich miejsce 80 nowych, których pierwszą partię właśnie ustawiliśmy – wyjaśnia Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego ratusza. – Nowe spoczniki są monolitami, w całości zostały wykonane z granitu strzegomskiego. Na wszystkich założono drewniane siedziska. 26 z nich dodatkowo wyposażyliśmy w drewniane oparcia.

Kiedy na Tumskiej stanie komplet nowych spoczników – ławeczek? – Wykonawcy, których jest dwóch, jeden produkuje granitowe sześciany, drugi – siedziska, teoretycznie mają czas do końca kwietnia. Możemy się jednak spodziewać, że przedsięwzięcie zakończy się jeszcze w marcu – zapowiada Woźniak.

Koszt spoczników to bez mała 160 tys. zł, zaś drewniane nakładki kosztują prawie 100 tys. zł. Zatem całkowity koszt wymiany to prawie 260 tys. zł.

Fot. UMP.