Nowa płyta płockiego barda

Obrazki” to drugi album wydany przez Pawła Wójcika. Wokaliście i gitarzyście towarzyszy, podobnie jak na płycie „Piosenki ze szkłem”, Tomasz Sarniak.

Piętnaście utworów, które znalazły się na najnowszym krążku duetu Wójcik/Sarniak, zostało po raz pierwszy publicznie wykonanych w sali Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Paweł Wójcik ma w zwyczaju „testowanie” swoich utworów na najbliższych. Dlatego najpierw słuchają ich żona Izabela oraz córka Zosia. Później zaś przychodzi czas na publiczność z Płocka i okolicy.

Tak było również tym razem. Bilety na koncert promujący płytę „Obrazki” rozeszły się jak świeże bułeczki. Przy widowni zapełnionej do granic możliwości muzycy rozpoczęli od „Lokalnej”. – Ten utwór jest swoistym łącznikiem między pierwszym i drugim albumem – tłumaczy Paweł Wójcik.

Nowy album płockiego barda nieprzypadkowo nazywa się „Obrazki”. Kanwą do powstania piosenki „Nad miastem” był obraz Marca Chagalla; „Sąd Ostateczny” odnosi się do płótna Hansa Memlinga; „Spójrz na mnie jeszcze” to literacka fantazja na temat „Swawoli” Paula Klee; a „Niewyśnione sny” to muzyczno-literackie odniesienie do „Snu” Franza Marca.

Na płycie odnaleźć można również muzyczne portrety ważnych dla Pawła Wójcika osobistości. Między innymi Jacka Kaczmarskiego i Władysława Broniewskiego.

Wieńka” to dialog z Wieniediktem Jerofiejewiem, autorem pijackiej epopei „Moskwa-Pietuszki”, alkoholikiem i alkohologiem. „Sted” określony przez autora jako pieśń drogi, to wspomnienie o Edwardzie Stachurze, twórcy „Siekierezady”. Na płycie są też utwory poświęcone księdzu Józefowi Tischnerowi, Sergiuszowi Jesieninowi, Edwardowi Munchowi…

Obrazki” to swoista kulturowa mapa Pawła Wójcika, pozwalająca fanom odkrywać jego artystyczne fascynacje. Płytę można już kupić w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Więcej szczegółów na ten temat – na stronie www.pokis.pl w zakładce KIOSK.