Nowa forma Orszaku Trzech Króli w Płocku. Nie będzie barwnego korowodu, będzie Orszak Kolędowy

Od czasu kiedy pandemia zdominowała życie Polaków nic już nie jest takie, jakie było dotychczas. Orszak Trzech Króli, który roku do roku szedł ulicami Płocka, również się nie odbędzie. Zastąpi go Orszak Kolędowy. Odbędzie się on w parafii św. Stanisława Kostki.

– Po wspólnym kolędowaniu z udziałem parafian, z zachowaniem obostrzeń co do liczby wiernych. Mszy św. przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera. Każdy uczestnik wspólnej modlitwy otrzyma folder upamiętniający wizytę apostolską św. Jana Pawła II w czerwcu 1991 roku w Płocku – informuje diecezja płocka.

“Z przyczyn obiektywnych w tym roku komitet organizacyjny Orszaku Trzech Króli w Płocku, nie odchodząc od tradycji tego dnia, zaproponował płocczanom nową formę przeżycia tego wydarzenia. Spotkają się oni na Orszaku Kolędowym w parafii św. Stanisława Kostki 6 stycznia o godz. 11.20. Kolędowanie poprowadzi zespół Bosco Band. O godz. 12.00 odbędzie się msza św. z udziałem parafian, zgodnie z liczebnymi ograniczeniami, przewodniczył jej będzie biskup płocki Piotr Libera. W spotkaniu będzie uczestniczył także biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski”

Spotkanie to zainauguruje obchody 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Płocka, która odbyła się w dniach 7-8 czerwca 1991 roku: – Uczestnicy tego spotkania otrzymają foldery, w których przypomniana zostanie ta ważna dla Kościoła płockiego pielgrzymka. Foldery ufundował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki – informuje Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, które jest jednym ze współorganizatorów płockiego orszaku.

Parafie w diecezji płockiej, które najczęściej były organizatorami lub współorganizatorami Orszaków Trzech Króli mogą wybrać jedno z zaproponowanych spotkań orszakowych, które zastąpią tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mają do wyboru: Mini Orszak – czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki; Spacer Orszakowy – rodzinną grę, polegającą na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości, aby przeżyć wydarzenie w innym sposób; Orszak Kolęd – Święty Wieczór – spotkanie kolędowe w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego; Orszakowy Challenge Kolędowy – nagranie filmiku z rodzinnego kolędowania, odpowiedź na wyzwanie oraz wystosowanie go do innych osób. Taki oryginalny orszak będzie transmitowany w mediach społecznościowych.

Źródło: Diecezja Płocka.
Fot. Archiwum Dziennika Płockiego.