Po raz drugi pedagodzy z Mazowsza wzięli udział w pisaniu lekcji poświęconych Mazowszu. W tym roku tematem przewodnim była rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs cieszył się ogromną popularnością, podobnie jak pierwsza edycja.
W środę, 6 marca, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku odbyła się konferencja podsumowująca II edycję konkursu „Lekcje o Mazowszu”.
Podczas oficjalnej części konferencji marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik przedstawił wizerunek regionu, potencjał Mazowsza oraz osiągnięcia samorządu ostatnich 20 lat. Wyraził też zadowolenie z kolejnej edycji konkursu. – Niezwykle ważne jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i tożsamości regionalnej. Cieszę się, że tak dużo nauczycieli zdecydowało się podzielić z nami swoimi pomysłami. Dzięki naszej publikacji także inni pedagodzy będą mogli znaleźć inspirację na niebanalną lekcję o Mazowszu – podkreślił.
Do II edycji konkursu „Lekcje na Mazowszu” zostało zgłoszonych 66 prac, w tym 12 scenariuszy z regionu płockiego.
Wyróżnienia otrzymały:
– W kategorii 7-9 lat: Iwona Kobylańska, SP nr 21 w Płocku- „Śladami przeszłości, czyli twórcze spotkania z historią Mazowsza”
– W kategorii 10-14 lat: Monika Jabłońska, SP nr 3 w Płocku- „Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu…- Śladami wolności ku polskości”
– W kategorii 15-17 lat: Anna Lewandowska, ZS nr 3 w Płocku,- „Odkryj karty Mazowsza- „escape room” na lekcji bibliotecznej” oraz Alicja Aktyl- Rosłaniec, SP nr 3 w Płocku- „Melodia wolności Mazowsza”.
– Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a to pokazuje, że zarówno dzieci chcą się uczyć o Mazowszu, ale także nauczyciele poszukują nowych inspiracji – mówiła Izabela Stelmańska z-ca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w UMWM w Warszawie.
– Od razu scenariusz miałam w głowie, ponieważ wiązał się ściśle z moimi zainteresowaniami – piosenką autorską, poezją śpiewaną. Od razu miałam w głowie Młynarskiego, od razu miałam w głowie Pietrzaka, artystów, którzy pochodzą z Mazowsza – z tej naszej małej Ojczyzny. Od razu wiedziałam, że o nich będę pisała. Na podstawie ich utworów planowałam scenariusz lekcji – mówiła wyróżniona Alicja Aktyl-Posłaniec.
Dodamy, że „Lekcje o Mazowszu” to projekt realizowany przez MSCDN (Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli), który odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Włodarz województwa mazowieckiego oraz autorzy prac zachęcali podczas dzisiejszej konferencji do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Kasia Ka
Fot. Dziennik Płocki