Narodowe Święto Niepodległości w Płocku. Wyjątkowo piękna pogoda, jak na listopad… [FOTO]

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Płocku tradycyjnie rozpoczęły się na pl. Obrońców Warszawy, gdzie delegacje oddały hołd – składając kwiaty pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego – płocczanina, poety, żołnierza Legionów Polskich.

Następnie w katedrze odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Główne obchody odbyły się na pl. Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie liczne delegacje kombatantów, samorządowców, parlamentarzystów, służb mundurowych szkół i uczelni złożyły wieńce.

– Wspominamy pokolenia Polaków, którzy za upragnioną wolność Ojczyzny złożyli największą daninę – ofiarę ze swojego życia. Celebrując odzyskanie niepodległości pamiętajmy, że dla dobrej przyszłości Polski musimy ze szczególną troską dbać o stabilność polityczną, gospodarczą i społeczną naszego kraju. Tylko jednocząc się w działaniach, wspierając idee demokratycznego państwa, respektując umowy społeczne, odnosząc się z szacunkiem dla Konstytucji RP, dla zawartych umów i traktatów międzynarodowych, nadal będziemy mogli istnieć, jako silne państwo i wolny naród – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Płocka drużyna kusznicza tradycyjnie oddała salwy honorowe z okazji 11 Listopada. Mieszkańcy wspólnie z Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego na Starym Rynku w ramach wydarzenia „Niepodległa do Hymnu”. Także na rynku odbyła się degustację rosołu z gęsiny, który serwowali prezydent Andrzej Nowakowski i zastępca ds. polityki społecznej Roman Siemiątkowski.

O godz. 17 przy ławeczce druha Milke odbył się Podwieczorek patriotyczny. To wydarzenie zorganizował PLOT, we współpracy z zespołem „Dzieci Płocka” oraz Książnicą Płocką. Licznie przybyli mieszkańcy otrzymali śpiewniki oraz biało-czerwone gadżety. Tegoroczny Podwieczorek miał swoją bohaterkę – Marcelinę Rościszewską, wielką płocką patriotkę, pedagożkę i działaczkę społeczną odznaczoną Krzyżem Walecznych przez Józefa Piłsudskiego.

Warto dodać, że w sobotę 11 listopada była wyjątkowo piękna pogoda. W obydwu zorganizowanych tego dnia wydarzeniach w naszym mieście wzięły udział setki płocczanek, płocczan i nie tylko.

Źródło: Urząd Miasta Płocka.
Fot. Urząd Miasta Płocka oraz Starostwo Powiatowe w Płocku.