Napowietrzacz kultury z rozmachem. Podwórko POKiS zamieni się w zieloną strefę. Mnóstwo atrakcji

W ostatni weekend lipca (31 lipca – 1 sierpnia) odbędzie się kolejna edycja plenerowych spotkań z kulturą. Tym razem podwórko POKiS zamieni się w zieloną strefę kulturalnej, ekologicznej zabawy. Do współpracy zaproszono płockie instytucje kultury oraz partnerów, aby wspólnie pokazać, jak ekologicznie spędzać czas i przy okazji dobrze się bawić. Co w programie?

Sobotni naPowietrzACZ zapowiada się jako spokojne popołudnie z piękną, refleksyjną muzyką i fascynującymi opowieściami o świecie przyrody. W programie, m.in.: „zielone” LiterAkcje, czyli spotkanie z niezwykłym pisarzem-outsiderem, który z równą ciekawością i wzruszeniem, pochyla się nad „niezwykłą pajęczyną” tak jak nad zwykłym człowiekiem. Robert Pucek to autor takich książek jak „Pająki Pana Roberta” czy „Sennik Ciem i Motyli”. – W rozmowie z pisarzem postaramy się dowiedzieć skąd się bierze jego fascynacja pająkami, motylami i innymi małymi zwierzętami oraz dokąd ona prowadzi? – zapowiada Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Po tej rozmowie uczestnicy będą zaproszeni na „Zielnik pełen czułości” – pierwszy w Płocku koncert połączony z pradawną sztuką opowieści. Na scenie naPowietrzaACZa wystąpi zespół t/Aboret, który stara się łączyć tradycję polskiej muzyki ludowej z jazzową harmonią, bliskowschodnie rytmy z klasyczną wrażliwością. Koncert przeplatany będzie zielonymi opowieściami Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak – opowiadaczek z grupy „Opowieści z walizki”.

Całość dopełnią warsztaty ecoprintingu, czyli nauki naturalnego barwienia i odbijania roślin na tkaninie. Chętni, pod okiem animatorów – Anny Ludwickiej i Roberta Grylaka, będą mogli zrobić sobie lub komuś oryginalne ubrania, szale, chusty zadrukowane liśćmi. Nie zabraknie też świetnej wegańskiej kuchni mistrzyni Agaty Stefańskiej.

Niedzielny naPowietrzACZ rozpocznie się z kolei od chwili wyciszenia – relaksu dla ciała i duszy. – Zapraszamy Was serdecznie na spotkanie z oddechem i ze swoim wnętrzem na zewnątrz – podczas warsztatów Oddechu Na Powietrzu. Będziemy poruszać się w obszarze coachingu oddechem i pracy z ciałem. Zajęcia ze świadomego oddechu poprowadzi dla Was Ludmiła Dobraniecka – coach, coach oddechem oraz terapeutka-andragog ze Studia Psychoterapii i coachingu L&A w Płocku. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym promocja@pokis.pl – zaprasza Ośrodek.

Następnie instruktorzy z Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” poprowadzą warsztaty kreatywne, w trakcie których wykonacie swoje własne pudełka na drobiazgi. Tym razem organizatorzy będą się inspirować kolorami ziemi i wykonane zostaną w ekologicznym stylu. Wasze pomysły w połączeniu z różnorodnymi materiałami plastycznymi sprawią, że najmłodsi z ochotą schowają tam najcenniejsze skarby.

W tym samym czasie razem z PGO uczestnicy przygotują unikatową ekologiczną torbę na zakupy lub papierową maskę. Będziecie mieli okazję posadzić sadzonki lawendy, bratków i bazylii lub zabrać je do domu. – Dzięki uprzejmości PGO na terenie naPowietrzACZa będziecie mogli zutylizować zużyte baterie, korzystając ze specjalnego pojemnika na odpady. Pracownicy, którzy poprowadzą warsztaty – specjalnie dla Was zabiorą ze sobą drobne upominki dla wszystkich uczestników – zachęca POKiS.

Czy wiecie co to kartki pop-up czy traumatropy? W trakcie niedzielnego spotkania w godz. 12-18 Grupa kreatywna Tu mi wolno stworzy okazję, by uczestnicy mogli sami wykonać własne zabawki optyczne pochodzące z XIX wieku, których rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu. Podczas warsztatów plastycznych również będzie można sprawdzić czy możliwe jest „ożywienie” papieru.

Oprócz warsztatów kreatywnych, w tym samym czasie na terenie POKiS dzieci będą miały okazję przenieść się do lat 90’, kiedy na podwórku królowała kreda, guma i skakanki. POKiS zapowiada, że razem z instruktorką z Galerii Dzieci i Młodzieży pokaże dzieciom, jak spędzano czas, kiedy nie było jeszcze smartfonów. Najodważniejsi śmiałkowie będą mogli wspiąć się na 8 metrową ściankę wspinaczkową – dzięki współpracy z instruktorami ze Szkółki Wspinania – Gryzzli.

Najmłodszych z pewnością zainteresuje śmieciarka i autobus KM, które na kilka godzin zaparkują na pokisowym podwórku. Komunikacja Miejska wraz z projektem Akademia Młodego Pasażera przygotuje kącik poświęcony najmłodszym pasażerom. – „Zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie..” postanowiliśmy skierować swój program do dzieci i włączyć się w edukację młodych pasażerów w zakresie korzystania ze środków transportu publicznego. Celem zamieszczanych przez nas materiałów jest kształtowanie pozytywnego zachowania i przekazanie zasad bezpiecznego podróżowania autobusem. Poprzez swoje działania chcemy skłonić przyszłych pasażerów do korzystania ze środków transportu publicznego jako szybkiej i przyjaznej środowisku alternatywy dla samochodu osobowego”- mówi Kinga Wochowska rzecznik prasowy KM Płock.

Dodatkowo z pomocą pracowników Komunikacji Miejskiej, płocczanie będą mogli założyć PłocKartę – kartę mieszkańca Płocka z dostępem do wielu zniżek i korzyści. Z kolei PRE Zero postawi smieciarkę i pokaże jak segregować odpady. Program uzupełnią konkursy z nagrodami oraz muzyka serwowana przez DJa Aka One.

To wszystko będzie się działo na podwórku POKiS (ul. Jakubowskiego 10) w najbliższą sobotę i niedzielę.

Program:

Sobota (31 lipca)
16:00 – Roślinne motywy – ecoprinting
16:30 – Eko Targ
17:00 – ZIELONE LiterAkcje z Robertem Puckiem (namiot)
18:30 – Koncert T/aboret (set I) (scena)
19:00 – opowieści Anny Woźniak i Joanny Sarneckiej (scena)
19:30 – koncert zespołu T/aboret (set II) (scena)

Niedziela (1 sierpnia)
11.30 – Oddech Na Powietrzu z Ludmiłą Dobraniecką

12:00-18:00
– warsztaty plastyczne z Kolor i Forma
– warsztaty kreatywne z Tu mi wolno – grupa kreatywna
– warsztaty z PGO
– kredowe podwórko z Galerią Sztuki Dzieci i Młodzieży
– Stanowiska Komunikacji Miejskiej oraz PRE Zero
– ścianka wspinaczkowa Szkółki Wspinania Gryzzli
– oprawa muzyczna DJ AKA ONE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Miasto Płock. Współorganizatorem naszego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem naPowietrzACZa Kultury jest Rynex sp. z o.o. Partnerami medialnymi są Radio Eska Płock, Tygodnik Płocki, Radiomixx.pl, Radio Płock FM oraz Dziennik Płocki.
Zapraszamy Was na wspólny eko weekend przy Jakubowskiego 10.

Plenerowy cykl pod hasłem „NapowietrzACZ Kultury” to sposób Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki na dostarczenie mieszkańcom Płocka kulturalnych wrażeń na świeżym powietrzu. To koncerty, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty oraz wiele innych. Podczas tej edycji szykujcie się na sobotni, spokojny chillout, wypełniony smakami zielonej kuchni oraz muzyką pachnącą drzewem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta. Niedzielę spędzimy rodzinnie, kreatywnie i aktywnie. W programie zaplanowano różne warsztaty edukacyjne oraz artystyczne. Zadbano także o aktywność fizyczną. Znajdzie się coś i dla ciała i dla duszy.