„Nad Wisłą o Europie”. Kto odwiedzi Płock i weźmie udział w debacie?

Nie możecie jechać do Brukseli, aby spotkać i porozmawiać z europarlamentarzystami? To oni przyjadą do Płocka. Już 23 marca (piątek) w auli płockiego ratusza odbędzie się debata pt. „Nad Wisłą o Europie” z udziałem posłów do Parlamentu Europejskiego. Przedmiotem debaty będzie tocząca się dyskusja o przyszłości UE i jej konsekwencje dla Polski.

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje Regionalne Forum Dyskusyjne (RDF). Będzie to niepowtarzalna okazja do osobistego spotkania z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i możliwość uczestniczenia w dyskusji dotyczącej kształtowania polityki europejskiej.

W płockiej debacie wezmą udział: Jarosław Kalinowski (EPL, PSL), Bogusław Liberadzki (S&D, SLD) oraz Julia Pitera (EPL, PO); zaproszenie otrzymał również Mirosław Piotrowski (EKR, Niezależny). Europosłowie odpowiedzą na pytania dotyczące sytuacji Polski w UE. Zastanowią się nad priorytetami UE oraz płynącymi z nich konsekwencjami dla Polski. Debata skupi się również na aktualnych wyzwaniach, jakie stoją przed Parlamentem Europejskim i całą UE w związku np. z Brexitem, migracjami ludności, ochroną środowiska i bezpieczeństwem wewnętrznym UE. W dyskusji parlamentarzyści nawiążą również do roli obywateli, jaką powinni odgrywać w kształtowaniu przyszłość Europy. Debatę poprowadzi Barbara Włodarczyk – dziennikarka TVP. Osoby, które chcą wziąć udział w debacie proszone są o rejestrację:

– on-line https://goo.gl/forms/WMOKdbNGfcqOVham2
– mailowo EPwarszawa@europarl.europa.eu
– telefonicznie 22 595 24 78.

W ramach wydarzenia odbędą się również specjalnie przygotowane warsztaty dla uczniów pod tytułem „Parlament Europejski – Twój głos w Europie”. Zajęcia na temat demokracji parlamentarnej, Unii Europejskiej i jej wartości zostaną przeprowadzone w 6 wybranych szkołach przez trenerów z fundacji Civis Polonus. Uczniowie będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz jego roli w strukturach UE. Dla nauczycieli przewidziano natomiast warsztaty – „Europa w polskiej szkole. Jak uczyć o Unii Europejskiej?”. Dodatkowo przedstawiciel Biura Parlamentu Europejskiego spotka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wykładzie, podczas którego postara się odpowiedzieć na pytanie: „Jak działa Unia Europejska i Parlament Europejski?”.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie także projekcja filmu „Krew Saamów”, w reżyserii Amandy Kernell, uhonorowanego nagrodą filmową PE LUX PRIZE 2017. Produkcja porusza problem wyobcowania i braku tolerancji w stosunku do Saamów – rdzennych mieszkańców Laponii. Film z jednej strony jest świetnym nawiązaniem do tematu debaty, a z drugiej – znakomitym przykładem działań PE, który przyznając nagrody LUX, wyróżnia filmy poruszające kwestie bliskie Europejczykom. Projekcji filmu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć i artefaktów Saamów, zorganizowana we współpracy z Festiwalem Zorza Polarna. Zaproszenia na film będzie można otrzymać bezpłatnie od 10 marca w kasie kina NoveKino Przedwiośnie.

Wszystkie trzy elementy Regionalnego Forum Dyskusyjnego realizowane będą w Płocku w dniach:
– 21 marca – warsztaty dla uczniów
– 22 marca – warsztaty dla uczniów, warsztaty dla nauczycieli, spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pokaz filmu
– 23 marca – debata z posłami do Parlamentu Europejskiego.

Więcej o Parlamencie Europejskim znajdziecie w artykule Tam gdzie bije serce Europy [FOTO].