Na gruzach starego powstaje nowe. Budowa stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku [FOTO]

To jedna z największych i najdroższych inwestycji w Płocku w ostatnich latach. Miasto zapłaci za nią 166 mln 477 tys. 375 zł i 80 gr brutto. Jest to koszt prac projektowych wraz z robotami związanymi z budową obiektu. Efekt prac prowadzonych od grudnia 2020? Trwa montowanie konstrukcji dachu nad nowo wybudowaną trybuną wschodnią. Jednym zdaniem – stadion dla Wisły Płock rośnie w oczach.

Stadion, który powstaje przy ul. Łukasiewicza 34 umożliwi rozgrywanie międzynarodowych i krajowych meczów w ramach rozgrywek klubowych UEFA i PZPN, zgodnie z obowiązującymi systemami licencyjnymi dla klubów ekstraklasy. Budowany jest na miejscu starego obiektu. Inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku od wyburzenia trybun. Finalnie stadion pomieści 15 tys. widzów. Wszystkie trybuny znajdą się pod zadaszeniem. Nie do poznania zmieni się również zaplecze socjalno-biurowe. Nowy stadion będzie gotowy pod koniec 2022 roku. Dwie trybuny – wschodnia i południowa mają być przygotowane dla widzów wcześniej.

Przypomnijmy, w 2016 roku, czyli 5 lat temu płocki ratusz planował zaledwie modernizację trybun na starym stadionie. – Stadion, na którym Wisła rozgrywa obecnie swoje mecze ma dobrą murawę i solidne zaplecze. Przebudowy wymagają przede wszystkim trybuny – powiedział w rozmowie z nami w listopadzie 2015 roku prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. W lutym 2017 roku płocki ratusz przekazał, że ma gotową koncepcję na budowę nowego obiektu, który oprócz zawodów sportowych, ma być przystosowany do organizacji innych, dużych imprez miejskich czy koncertów. Przetarg na rozbiórkę starego stadionu i budowę nowego Urząd Miasta Płocka ogłosił we wrześniu 2018 roku.

Stadion w Płocku został oficjalnie oddany do użytku 9 czerwca 1973 roku. Pierwotnie był to obiekt wielofunkcyjny, na którym zawody rozgrywali również szczypiorniści, lekkoatleci oraz przedstawiciele innych dyscyplin, które funkcjonowały w ówczesnej Wiśle Płock. Przy Łukasiewicza 34 rozgrywane były mecze międzypaństwowe, międzynarodowe, w europejskich pucharach czy ligowe. Od 31 marca 2004 roku patronem stadionu jest Kazimierz Górski.

Rekord frekwencji padł 8 maja 1974 roku. Nieoficjalny mecz przygotowującej się do startu w Mistrzostwach Świata reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede oglądało (według różnych źródeł) 26-30 tysięcy widzów.

Fot. Stark Fly – profesjonalne usługi dronami oraz UMP.